Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez;

"15 Mayıs sabahında, sabahına kalmayacak belki gecesinde yine Sayın Cumhurbaşkanı'mız adam gibi adam Recep Tayyip Erdoğan efsane bir balkon konuşmasında sizlere seslenecek. Biz şimdi balkonu temizlemeye başladık, hazırlık yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Mihalgazi İlçe Belediyesi önünde vatandaşlara hitap eden Dönmez, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bölgede sözü dinlenen bir ülke haline geldiğini belirtti.

Bakan Dönmez, Türk milletinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkasında kenetlendiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
"Onlar başka arayışlar içerisine girdiler. Malum çeşitli masalar topladılar. Bir masanın etrafında 6 kişi, sonra sayısı 7, 8, 10 kaç oldu bilmiyorum. Hala eski Türkiye'nin eski yönetimlerini arıyorlar. Çünkü o zaman vur ensesine al ekmeğini modeli vardı. Şimdi ona onlar şu anda söz dinletemiyor. Diyoruz ki tamam, eğer burada bir tasarrufunuz olacaksa bu bölgede, Türkiye'yi dinleyeceksiniz. Burası eskiden olduğu gibi at oynatacağınız yer olmaktan çıktı. Bunu kabullenmek istemiyorlar. Şimdi önlerinde onların bir fırsat doğdu kendilerince. 'Acaba 14 Mayıs'ta yine bizim sözümüzü dinleyecek birileri gelir mi' diye. Şimdi size soruyorum, onların dediğine mi 'evet' diyeceksiniz yoksa Sayın Erdoğan'ın dediğine mi 'evet' diyeceksiniz?"

BBP Eskişehir'de seçimler için yapay zekadan faydalanacak BBP Eskişehir'de seçimler için yapay zekadan faydalanacak

Türkiye'nin kalkınmasını, gelişmesini istemeyen çevrelerce ekonomik, diplomatik engellerle karşılaştıklarını ancak ülkenin kendi kaynaklarıyla, kendi zenginliğini aramaya baş koyduklarının altını çizen Bakan Dönmez, hem denizde hem de karada yeraltı kaynaklarını çıkarmayı başardıklarını dile getirdi.

"Tam 35 yıl boyunca konutlara yetecek doğal gazımız artık var." diyen Dönmez, şunları ekledi:

"'Kimse bu kadar kısa süre içerisinde bunu çıkartıp karaya getiremez' dediler. Siz de duydunuz televizyonlarda, bazı muhalefet liderleri bile inanmadı, inanmak istemedi. Günlerce biz o gazı yaktık ama hala inanmadı. Gözleri var görmüyor. Kulakları var, duymuyor. Dilleri var, konuşmuyor. Kalpleri var, hissetmiyor. Bu tip insanlarla da maalesef muhatap olduk. Ama azmettik, inançla, sabırla çalıştık. O gazı da geçtiğimiz haftalarda ramazanın son günü karaya getirdik. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın teşrifleriyle de sisteme bastık."
 

Bakan Dönmez, Gabar Dağı'ndaki yeni petrol rezervi keşfine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanı'mız da iki gün önce, ben de Konya'daki programdaydım, orada açıkladı. Türkiye tarihinin en büyük petrol keşfini yakaladık. Niye şimdiye kadar yapılmadı? Çünkü orada terör vardı. Bu çalışmaları engellemek istiyorlardı. Ondan dolayı da oralara gidip arama, araştırma yapamamıştık. Şimdi terörden oralar temizlendi. Biz de ekibimizle birlikte gittik, aramalarımızı yaptık. Geçtiğimiz yıl 'Esma Çevik Kuyusu' adını verdiğimiz bölgede tam 180 milyon varillik bir petrol keşfi yaptık. Niye Esma Çevik adını verdik? Çünkü o bölgeyi mayınlardan, bombalardan temizlemek için bizimle birlikte çalışan jandarmamız vardı. O kızcağızımız, evladımız mayını, bombayı imha ederken şehit oldu. Biz de onun aziz hatırasına hürmeten o bölgeye şehit Esma Çevik Kuyusu adını verdik. Maşallah çok bereketli... 9-10 tane kuyu açtık. Günlük 10 bin varil üretim yapıyoruz. Normalde Türkiye'de kuyu başı üretimler 50-60 varilken sadece bu kuyulardan kuyu başına tam 1000 varil üretim yapıyoruz.

Dedik ki arkadaşlar bu bölgede anlaşılan büyük potansiyel var, civar bölgeleri de bir araştırın. Gabar bölgesinde onun ardından hemen hızlı araştırmalara girdik. Biz kışın oraya girdiğimizde 3 metre kar vardı. Karın kalkmasını bekledik. Martta tekrar başladık. Bir hafta önce de orada ilk kuyumuzdan petrol üretimine başladık. Son derece kaliteli bir petrol bulduk. Arkadaşlarım bana diyor ki 'neredeyse mazot kalitesinde'. Yani biraz süz, filtrele, traktörüne koy götür. Normalde bizim mesela Batman Raman bölgesinde bulduğumuz petrol ağır. Görseniz 'bu yanar mı, kullanılır mı' dersiniz. Çamur gibi. Gravitesi 15-20. Buradaki petrolün kalitesi ise 41 kalitede. Normalde dünyanın en kaliteli petrolü brent petrol İngiltere'de 36. Bak ondan daha kaliteli bir petrolü bulmuş olduk. Şimdi inşallah önümüzdeki birkaç yıl içerisinde orada kuyularımızı açacağız. Petrol üretimimizi ikiye katlayacağız."


AA-20230504-31044592-31044590-ENERJI_VE_TABII_KAYNAKLAR_BAKANI_DONMEZ_MIHALGAZIDE_VATANDASLARA_HITAP_ETTI