Eskişehir'de Yepyeni Bir Dönem Başlıyor Eskişehir'de Yepyeni Bir Dönem Başlıyor

Bu yıl 26-30 Eylül tarihlerinde 33’üncüsü düzenlenenUluslararası Eğitim Fuarında,Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) / Eğitim Ekonomisi İş Konseyi (EEİK) tarafından kurulan ‘Study in Türkiye’ pavilyonunda, Anadolu Üniversitesi’ni Uluslararası İlişkiler Birimi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ertuğrul Gökçekuyu vebirim personeli Öğr. Gör. Sevil Aydın temsil etti. Fuarda Avrupa’daki ve Avrupa dışındaki yükseköğretim kurumları temsilcilerinin yanı sıra, Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık ve Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlker Astarcı ile de görüşmeler gerçekleştirildi.

Yeni iş birlikleri için fırsat

Anadolu Üniversitesi, Rotterdam’daki fuarda, Avrupa’daki ve Avrupa dışındaki partnerleri ve diğer yükseköğretim kurumları ile yeni ilişkilerin kurulmasına odaklandı. Öte yandan fuarda Anadolu Üniversitesi’nin nitelikli akademik kadrosu ile sunduğu çağdaş eğitim hizmetleri, Avrupa’nın yanı sıra dünyadan pek çok ilgiliye de aktarıldı. Anadolu Üniversitesi, katıldığı uluslararası organizasyonlarla, Avrupa’dakiyükseköğretim kurumları ile 400’e yakın, Avrupa ülkeleri dışındaki 30’un üzerinde farklıortak ülke ile 300’e yakın kurumlararası anlaşmanın ve 46 farklı ülkedeki yükseköğretim kurumu ile imzalanan 145'inüzerinde uluslararası iş birliği protokolünü daha da arttırmayı hedefliyor.
EAIE nedir?
1989 yılında kurulan EAIE, yüksek öğrenimin uluslararasılaşmasında uzmanlaşma, network ve kaynaklar üzerine yoğunlaşmış bir merkezdir. Avrupa için bir merkez görevi üstlenen EAIE, kurumların uluslararasılaşmasına katkı sağlayan bireylere hizmet veren, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak öne çıkıyor. EAIE, misyon ve vizyonunu ise uluslararası eğitimin farklı bakış açılarını birleştirerek daha iyi bir dünya oluşturmak şeklinde tanımlıyor.

Kaynak: İHA