Bağcılık İlimizin önemli geçim kaynaklarından birisi. İlimiz genelinde yaklaşık 190 bin dekara yakın bir alanda bağcılık yapılmakta. Bağlarda görülen en önemli zararlı salkım güvesi yine en önemli hastalıklardan biriside külleme hastalığı.  

Gazetecilerin Yolculuğu: Habere Gitmek İçin Heyecan Dolu Bir Yolculuk Başlıyor! Gazetecilerin Yolculuğu: Habere Gitmek İçin Heyecan Dolu Bir Yolculuk Başlıyor!

Bağ hastalık ve zararlılarına yönelik açıklamada bulunan İl Müdürü Özgür Memiş yaptığı açıklamada “İl Müdürlüğümüz tarafından kurulan ve takibi yapılmakta olan Elektronik Erken Uyarı ve Tahmin Sisteminden alınan veriler ile teknik personellerin arazide yaptıkları çalışmalar neticesinde, salkım güvesi popülasyonunun zarar eşiğine geldiği anlaşılmıştır. Ayrıca İlimizde son zamanlarda nem ve yağışların çok olmasından dolayı bağlarda görülen külleme hastalığında da artış olacağı beklenmektedir.  

Üreticilerimizin 1. döl Salkım Güvesi ilaçlaması ile 1. dönem külleme hastalığına karşı kimyasal mücadele yapması son derece önemlidir. Mücadele zamanı ile ilgili ilan ve duyurular çiftçilerimize SMS yolu ile de bildirilmektedir. Daha detaylı bilgi için en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvuru yapılması önemle rica olunur” dedi.