Eskişehir Baksan Sanayi Sitesi'nde bulunan atölyesinde hurdalıklardan topladığı metalleri geri dönüştürerek tembel hayvandan caretta carettaya, penguenden arıya, kartaldan flamingoya kadar birçok hayvan figürünün bulunduğu eserlerini gerçekleştiren Tuğrul, 1,5 aylık çalışma sonucunda yeni heykelini yaptı.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu olan Tuğrul, 3 bin geri dönüşüm metalden yaptığı 3 metre yüksekliğe, 2 metre 84 santimetre uzunluğa, 500 kilogram da ağırlığa sahip geyik heykeli oluşturdu.

Başkent Kültür Yolu Festivali'nin yanı sıra İstanbul, Ankara, Muğla gibi kentlerde de eserlerini sergileyen Tuğrul, "Haruva" adını verdiği geyik heykelini de nisan ayında bir otelin galerisinde sanatseverlerin beğenisine sunacağını aktardı.

Mustafa Tuğrul, 2022 yılında İstanbul, Ankara, Muğla ve çeşitli şehirlerde 10 sergide eserlerini sanatseverlerle buluşturduğunu ifade etti.

Eskişehir'den depremzede çiftçilere balya ve yem yardımı Eskişehir'den depremzede çiftçilere balya ve yem yardımı

Geçen sene farklı boyutlarda yaklaşık 70 metal heykel ürettiğini aktaran Tuğrul, şunları ekledi:

"Eserlerim sergilenip, farklı koleksiyonlarda yerini buldu. 2023 yılını da farklı bir eserle başlamak istedim. Bunun için de geyik figürünü seçtim. 3 metre yüksekliği, 2 metre 84 santimetre enine sahip. Geyik heykelimin ağırlığı 500 kilogramı buldu. Yaklaşık 3 bin geri dönüşüm metal malzemeyle ürettim. Otomobil, mutfak, dikiş makinesi parçalarını kullandım. İnsanların çöp ya da atık malzeme olarak gördüğü ömrünü bitirmiş parçalara geyik heykeliyle adeta ikinci hayatlarını verdim. Heykele Hitit kültüründeki geyik tanrısı Haruva'nın adını koydum."

AA-20230314-30561233-30561229-HURDA_METALDEN_3_METRE_BOYUNDA_500_KILO_AGIRLIGINDA_GEYIK_HEYKELI_YAPTI-min

Tuğrul, geyiğin birçok kültür ve mitolojik hikayede yerinin olduğundan da bahsetti.

Anadolu kültüründe de birçok yerde geyik figürünün kullanıldığını söyleyen Tuğrul, şunları belirtti:

"Halılarda, duvar resimlerinde geyik çokça kullanılmıştır. Kızıl geyik, Eskişehir'in de önemli değerlerindendir. Bütün bu geçmiş 'Haruva' adını verdiğim heykeli yapmaya teşvik etti. Nisan ayı içinde metal geyik heykelim ve birçok eserim Elçin Sümer'in küratörlüğünde Bodrum'daki bir otelde sergilenecek. Eserlerimi görmek isteyenler ziyaret edebilir."

Mustafa Tuğrul, saat parçalarından ve pirinç mekanizmalardan hareketli heykeller yapmak için yoğunlaşacağını sözlerine ekledi.