Kapadokya Teknopark'ta kurulan üretim tesisiyle, üzüm, iğde ve kabak çekirdeklerinden yağ üretimi gerçekleşiyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Mürüvvet Begüm Özen tarafından, Nevşehir'de özellikle pekmez, şıra ve sirke yapımında kullanılan üzüm çekirdeklerinin atık olmasını önlemek için başlatılan çalışmada kabak çekirdeği ve iğde yağı üretimi gerçekleştirildi.

Vali Becel, şehit öğretmenleri unutmadı Vali Becel, şehit öğretmenleri unutmadı

kapadokya-yag

Çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinen bu üç ürünün yağlarından ortak bir karışım elde etmeyi amaçladıklarını belirten Dr. Mürüvvet Begüm Özen, ekibiyle birlikte yürüttüğü çalışmalarda bazı yağ türlerinin farklı ülkelerde sağlık alanında yaygın kullanıldığını anlattı. Dr. Özen, çalışmasına antioksidan ve doymamış yağ açısından zengin üzüm çekirdeklerini değerlendirilmek için başladığını ancak benzerlik gösteren farklı ürünlere de yönelerek araştırma kapsamını genişlettiklerini kaydetti.

Üç ürün yağından elde edilecek karışım için üzüm çekirdeğinin taze olması gerektiğini ifade eden Dr. Özen, üretimi gelecek yıl bağbozumundan itibaren gerçekleştireceklerini dile getirirken, tesiste soğuk sıkım ve sıfır atık projesiyle ortaya çıkarılacak ürünün bazı hastalıkların tedavi sürecine destek sunacağını ayrıca vücut dengesini sağlayarak rahatsızlıkları önleyebileceğini belirtti.