Bahsi geçen açıklama ile ilgili sosyal bir paylaşım yapan Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş, "2022 yılsonu itibarıyla TÜİK tarafından güncel nüfusumuz 3.086 olarak açıklanmıştır. (Şubat 2023)" diye konuştu.  

Kapadokya bölgesinin başkenti Nevşehir'in önemli merkezlerinden olan Ortahisar'ın dikkat çekici bir turizm potansiyeline sahip.

Ortahisar Kalesi 

Ortahisar'ın tam ortasında yer alan kale dünyada ilk çok katlı yerleşim yerlerinden biridir. Hitit döneminde tarihi İpek Yolu kervanlarına barınak sağlamış bir yerdir. Bu devasa kale ilk kez Hititler tarafından yapılmıştır. Sonraki dönemlerde inkişaf ettirilerek daha yükseklere doğru yeni katlar oyulup, ilaveler yapılmıştır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılarca günümüze kadar kullanılarak ulaşmıştır. Fatih Sultan Mehmet'in ordu komutanlarından İshak Paşa 1470 yılında ordusuyla birlikte Kilikya üzerine ilerlerken, Başhisar, Ortahisar, Uçhisar ve Niğde Kalelerini fethederek Karamanoğulları Beyliğine son vererek Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1916 yılında belediye olan kasaba Osmanlı hakimiyetinin sona ermesine kadar (1923) devam etmiştir. Bu tarihten sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kasabası olarak ebedi kimliğine kavuşmuştur. 1200 rakımlı bir yüksekte bulunan kasabanın ortasında bulunan kalesi Kuzey cephesinden 85 metredir. Güney cephesinden 120 m.’dir. Çevresi ile dünya doğal güzellik harikalarından sayılan kanyonlar ve bunu oluşturan dereler ve vadilerle çevrilidir. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı en büyük ve en eski kasabası olan Ortahisar, Ürgüp Nevşehir yolu üzerinde kurulmuş olup, Göreme Harabeleri'nin 2 km yanındadır. Başhisar Ürgüp - Uçhisar arasında olması nedeniyle Ortahisar denilmiştir. Kasaba Lale devrinden önce Ürgüp ile birlikte Niğde' ye bağlanmış, 1935 yılında Kayseri' ye 20.07.1954 yılında, Nevşehir' in il olmasıyla birlikte bu ile bağlanmıştır. Ürgüp' e 6 km, Nevşehir' e 15 km, Kayseri' ye 90 km, Ankara' ya 270 km. uzaklıkta yer alıyor. 

Ortahisar'da Kültür Müzesi gelenekleri yaşatıyor Ortahisar'da Kültür Müzesi gelenekleri yaşatıyor

ORTAHİSAR 2