Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü'nün otopark alanında düzenlenen tatbikatta, acil müdahale hizmeti sağlayacak bir sahra çadırı ile iki barınma çadırı kuruldu.

İl ve İlçe Milli Eğitim Yöneticileri ile "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" Toplantısı Yapıldı İl ve İlçe Milli Eğitim Yöneticileri ile "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" Toplantısı Yapıldı

Bu tatbikat, doğal afetler ve olağanüstü durumlara karşı kısa sürede müdahale edebilme kapasitesini test etmek ve ekiplere deneyim kazandırmak amacıyla düzenlendi. Tatbikata katılan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hasan Tartar, acil müdahale çadırı, iki barınma çadırı ve mobil kurtarma aracını yakından inceledi.

Op. Dr. Tartar, tatbikatla ilgili açıklamasında, "Nevşehir UMKE ekiplerimiz, her türlü afete karşı mobil sahra çadırları kurarak hazırlık yapıyor. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilimize tam donanımlı bir UMKE Acil Müdahale Aracı tahsis edildi. Bu araç, acil müdahale için ihtiyaç duyulan çeşitli ekipmanlarla donatılmıştır. Araçta, jeneratörlerle şişirilebilir 48 m² havalı çadır, küçük cerrahi setler, aspiratör, EKG, monitör, cerrahi lamba, tekerlekli sandalye ve çeşitli ihtiyaçlar için gerekli ekipmanlar yer alıyor. Çadırlar, 30 dakika içinde hizmete hazır hale getirilebiliyor ve bir hastanenin acil servisinde yapılabilecek tüm ilk müdahaleler burada yapılabiliyor. Olası bir afet durumunda, mobil acil ünite, ilimiz ve çevresinde hızlı bir şekilde acil sağlık hizmetleri sunabilecek kapasitededir" dedi.

UMKE'nin tam donanımlı acil müdahale aracının Nevşehir'e tahsis edilmesinin önemine değinen Tartar, "Bu süreçte bize destek olan Sağlık Bakanımıza, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüze, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanımıza ve tatbikatta emeği geçen tüm gönüllü Nevşehir UMKE ekibimize teşekkür ederim" dedi.

Her türlü hava şartına dayanıklı olan mobil sahra çadırlarının kurulumu tatbikatının belirli periyotlarla tekrarlanacağı belirtildi. Böylece Nevşehir UMKE ekipleri, afet durumlarına karşı hazırlık seviyelerini sürekli güncel tutmayı hedefliyor.

Nevşehir Umke Den Acil Müdahale Sahra Çadırı Kurulum Tatbikatı AaaNevşehir Umke Den Acil Müdahale Sahra Çadırı Kurulum Tatbikatı 22Nevşehir Umke Den Acil Müdahale Sahra Çadırı Kurulum Tatbikatı 15Nevşehir Umke Den Acil Müdahale Sahra Çadırı Kurulum Tatbikatı 10Nevşehir Umke Den Acil Müdahale Sahra Çadırı Kurulum Tatbikatı 7Nevşehir Umke Den Acil Müdahale Sahra Çadırı Kurulum Tatbikatı 4Nevşehir Umke Den Acil Müdahale Sahra Çadırı Kurulum Tatbikatı 219

Editör: Kapadokya Medya