Geçtiğimiz aylarda Nevşehir'de büyük tartışmalar yaratan göçmenler konusunda bir diğer tartışma ise okullarda okuyan yabancı öğrenciler konusu olmuştu.

Bir dönem herkesin tartıştığı, yabancı öğrencilerin çokluğu yüzünden yerli öğrenci kalmadığı iddiasında bulunulan Nevşehir'de, Nevşehir Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç merkezdeki çeşitli okullarda okuyan öğrencilerin rakamlarını ilk kez açıkladı.

Başkan Tayfur Urgenç sosyal medyada yapmış olduğu açıklamayla, Nevşehir'de okuyan yabancı öğrenci sayısını 3200 olarak belirtti. Ayrıca Urgenç; "Nevşehir merkezde bulunan bazı okulların yabancı öğrencileri, Suriye, Afgan ve İran kökenli olmak üzere ilimizde toplam 3200 yabancı öğrenci eğitim görmektedir" dedi.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç "Nevşehir merkezde bulunan bazı okulların öğrenci sayıları ve yabancı
Yabancı Öğrenciler; Suriye, Afgan ve İran kökenli olmak üzere ilimizde toplam 3200 yabancı öğrenci eğitim görmektedir" dedi.

702578

Nevşehir'de voleybol ile tanışan 48 kadın, antrenman yaptı Nevşehir'de voleybol ile tanışan 48 kadın, antrenman yaptı

Urgenç'in açıklamasında başka bir açıklama ise, Cumhuriyet ortaokulu toplam öğrenci mevcudu 256 iken, yabancı öğrenci sayısı 220 olarak dikkat çekti. Cumhuriyet ortaokulunda Yabancı öğrencilerin, Türk öğrencilere oranı ise %85.9 oldu.