Nevşehir’de Özel Okulların 2023 Yılı Ücretleri

Bilindiği üzere İlimizde hizmet veren Nevşehir Altınyıldız Koleji, Nevşehir Kardelen Koleji, Nevşehir Bahçeşehir Koleji ve Nevşehir Simya Koleji bulunmaktadır. Bu okullarımız yeni dönem için şimdiden kayıt almaya başladılar. Ülkemizin zor zamanlardan geçtiği şu dönemlerde kayıt yenilemek veya yeni kayıt yapmak için özel okulların kapısını çalan veliler geçen yıla göre kıyasla inanılmaz yüksek fiyatlarla karşılaştıklarına yönelik haber merkezimize yoğun bildirimler gelmektedir.

Nevşehir’de Konaklayan Depremzede Öğrenciler

Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen asrın felaketi olarak nitelendirilen depremden Nevşehir’e gelen depremzede öğrencilerin sayısını geçtiğimiz günlerde açıklana Nevşehir Milli Eğitimi Müdürlüğü’nün verilerine göre İlimizde 1247 depremzede öğrenci bulunmaktadır. Depremzede öğrencilerinde geldikleri bölgelerdeki özel okullardan Nevşehir’de bulunan özel okullara kayıt yaptırmak istemesiyle özel okullara yoğun bir ilgi artışı söz konusu olmuştur. Geçtiğimiz dönemlerde mevcut kontenjanları tam kapasite doldurma noktasında sıkıntı yaşayan özel okulların bu yoğun ilgiyi fırsata çevirmeye çalıştıklarına dair vatandaşlarımızda bir düşünce oluşmuştur.

Özel Okul Fiyatlarına %200 ila %400 arasında Zam Yapılıyor

Nevşehir’deki özel okullar geçtiğimiz sezon için 20 bin ila 36 bin bandında öğrenci kaydı alırken bu fiyatlar yapılan bursluluk sınavlarındaki başarılarına göre %50 ye yakın indirimlerde uygulanıyordu. Mevcut öğrencilerin ve yeni kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin velileri okul idareleriyle yapmış oldukları görüşmelerde 75 bin ve 80 bin tabanında fiyatlarla karşılaştıklarını ve fiyatların 100 bin TL’ye kadar çıktığını gördüklerini bildirmektedirler. Ülkemizdeki yaşanan ekonomik sorunların ve yüksek enflasyonunu kendilerini de etkilediğini tüm artışları fiyatlara yansıttıklarını velilere açıklayan özel okul idarecilerinin kesinlikle 65 – 70 bin altına öğrenci alamayacaklarını ifade etmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı Artış Oranını %65 ile Sınırlamıştı

Özellikle büyükşehirlerdeki özel okulların %400’leri aşan zamlar yapmasına velilerin tepki vermesiyle Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel öğretim kurumlarının yeni dönem eğitim ücretlerinde yapacakları artışa ilişkin kurum temsilcileriyle bir toplantı yapmış ve 4 Ocak 2023 günü basın duyurusuyla alınan kararları açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Özer, 2023 yılındaki enflasyon beklentisinin düşük olması ve velilerin bu süreçte desteklenmesi bağlamında Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu yılki ücret artışı oranını %65 olarak belirleme kararı aldıklarını ifade etti. Veliler, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen tavan fiyat artış oranına da tepki göstermiş ve halen bu artış oranlarına Ülke genelinde tepkiler devam etmektedir.

Nevşehir Özel Okulları MEB’in Artış Oranını Dikkate Almıyor

Nevşehir’de hizmet veren özel okulların Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen artış oranını dikkate almadıkları ve bu artışın uygulanması halinde zarar edeceklerini beyan ettikleri bilgisi tarafımıza ulaşmaktadır. Özel okul idarecilerine Bakanlığın artış oranı kararını hatırlatan velilere idarecilerin yaptığı açıklama ise tam bir şark kurnazlığı olarak adlandırılabilir.  

Servis, Kıyafet ve Yemek Ücretlerine Zam Yapıldığı Belirtiliyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki yıl için eğitim ücretlerine %65 zam sınırı getirdiğini ve kendilerinin de bu oranı eğitim ücretlerine uyguladıklarını beyan eden Nevşehir’deki özel okul idarecileri %400’lere varan artışın ise eğitim ücretleri dışında kalan diğer hizmetlerine gelen artışlardan kaynaklandığını belirtiyor. Kendilerine MEB artış oranını aştıklarını hatırlatan velilere artışların MEB kararına uygun olduğunu eğitim ücretleri dışındaki diğer kalemlerle ilgili herhangi bir üst sınırın bulunmadığını dolayısıyla yeni dönem için bu fiyatların altına inemeyeceklerini söylüyorlar.

Nevşehir’deki Özel Okulların Taban Fiyatta Anlaştıkları İddia Ediliyor

Haber merkezimize gelen bilgilere göre okullarda öğrencisi bulunan velilerce oluşturulan whatsapp gruplarında bazı veliler, Nevşehir’de bulunan özel okulların sahibi olan kişilerin bir araya gelerek taban fiyat belirledikleri ve Nevşehir’de bulunan özel okulların hiçbirisinin bu fiyat altında öğrenci almayacağı konusunda anlaştıkları yönünde duyum aldıklarını iddia etmektedir. Şayet böyle bir durum söz konusu ise İlimiz ve Ülkemiz adına Nevşehir’imize yakışmayan bir dayatma ve usulsüzlük durumu söz konusudur.

Nevşehirli Veliler Tepkisini Toplu Olarak Kayıt Sildirme Şeklinde Gösterecekler

Nevşehir’deki özel okullarda eğitim gören öğrenci velilerinin kendi aralarında, yapılan fiyat artışına ve özel okulların tutumlarına karşılık tepkisiz kalmayacaklarını ve sınıflar şeklinde toplu olarak kayıt sildirmeye varacak eylemlerle özel okullarca yapılan dayatma fiyatları asla kabul etmeyeceklerini konuştukları öğrenilmiştir. Ayrıca CİMER yoluyla durumu resmi makamlara ileterek yardım ve destek arayacaklarını belirten onlarca veli bulunmaktadır.

Yetkililerin Bu Konuda Açıklama Yapması Bekleniyor.

Haberimizin başında da belirttiğimiz üzere özellikle depremzede öğrencilerin İlimize gelmesiyle artış gösteren öğrenci sayısı ve özel okullara olan ilgiyi fırsata çevirmek isteyen ve velileri zor durumlara sokan Nevşehir’deki özel okulların Milli Eğitim Bakanlığı’nı ve Ülkenin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik sorunları görmezden gelerek daha fazla kar elde etme arzularına Nevşehir’in İdarelerince müdahale edilmesi ve velilerde oluşan stres ve kaygıların giderilmesi beklenmektedir.  

Özellikle deprem felaketinin de mevcut sorunlara eklenmesiyle Ülkece birlik ve beraberliğin üst safhada önem arz ettiği bu sıkıntılı günlerde fedakarlığın ve dayanışmanın önemine her platformda vurgu yapan İlimizin önde gelen isimlerinin bu konuyu çok geç olmadan çözüme kavuşturmaları İlimiz adına önem arz etmektedir. Zira yeni kayıt yaptırmak için Nevşehir’deki özel okulların kapısını çalan velilerin birçoğunun alternatif olmaması ve yoğun ilgiden kaynaklı kontenjan kalmaması korku ve endişesiyle sunulan fahiş fiyatlara razı olarak okullarla anlaşmaya vardığı biliniyor. Henüz yeni dönem kayıtlarının yeni yeni planlandığı ve açıklanmaya hazırlanıldığı tam da bu zamanlarda Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mülki Amir ve İdarecilerinin konuya hassasiyet göstermelerini arzu ediyoruz.

gulsehir.com olarak Nevşehir Özel Okul Fiyatlarının Takipçisi Olacağız

Özel haberi ile Nevşehir’deki önemli bir soruna parmak basan gulsehir.com ekibi olarak konunu takipçisi olacağımızı tüm Nevşehir halkına ilanen duyurur bu konuda bizimle paylaşmak istediğiniz her türlü bilgi ve sizlere yapılan fahiş fiyat dayatmalarını Whatsapp İhbar Hattımız üzerinden 7 gün 24 saat bizlere ulaştırabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Şehrin sorunu bizim sorunumuzdur. Bir tek Nevşehirli hemşerimiz sorun yaşarsa bizde sorun yaşarız anlayışıyla ve basın etik değerlerimizle her türlü konuyu tarafsız ve adil bir şekilde halkımızın vicdanına sunmayı vadediyoruz.

gulsehir.com Kapadokya ve Ülke Gündeminin yeni ve tek doğru adresi

28.02.2023

İlk Açıklama Nevşehir Bahçeşehir Koleji'nden Geldi

Editör: Gülşehir Medya