Özel Okullar Dosyamız

Nevşehir Bahçeşehir Koleji Artış Toplantısı Yaptı

Nevşehir’in ulusal haber sitesi gulsehir.com olarak Nevşehir’de ilk kez parmak bastığımız ve ilerleyen dönemlerde kamuoyunun büyük bir bölümünün hakkında konuşacağı özel okul fiyatları haberimizden sonra ilk adım Nevşehir Bahçeşehir Koleji’nden geldi. 27.02.2023 günü 17:00’da tüm velileri toplantıya davet eden Bahçeşehir Koleji fiyat politikası ve artış nedenlerini velilere açıkladı.

Halis Uluer Bir Ticarethane Değil Eğitim Kurumuyuz

Nevşehir Bahçeşehir Koleji kurucusu ve sahibi olan iş insanı Halis ULUER velilerin karşısına çıkarak samimi bir şekilde artışın gerekçelerini göstermek adına kalem kalem maliyetleri velilere açıkladı. 85-90 bin TL bandına getirdikleri kayıt ücretlerinin neredeyse maliyet fiyatı olduğuna değinen Uluer’in belirtmiş olduğu 2023-2024 özel okul yeni kayıt ücretlerine salondan tepkiler geldi.

Çalışan Maaşlarına Okul Ücreti Kadar Zam Yapılmadı

Halis Uluer’in maliyet ve fiyatları açıklamasından sonra, soru cevap bölümünde söz alan velililerden birisinin Uluer’e yönelttiği soru salondan alkış aldı. Veli hemen hemen velilerin çoğunluğunun ücretli çalışanlardan oluştuğunu ve ücretli çalışanlara yapılan resmi zamların ortada olduğu ancak özel okul ücretlerine yapılan zamların yanında çalışan zamlarının çok çok aşağıda kaldığını dolayısıyla yapılan fiyat artışının da bu kriterlere göre yapılmasını talep etti. Uluer, salondan alkış alan soruya yönelik yine maliyetlerden söz ederek planlanan artışın uygulanmasının dahi kar etmeye yetmediğini zaten okulun amacının kar olmadığını eğitim odaklı olduklarını artışın zorunlu olduğunu belirterek soruyu geçiştirdi.

Maliyet Artışları Öğretmen Ücretlerine Yansıtıldı mı?

Toplantıya katılan velililerden gelen sorulardan bir tanesi daha salondan büyük alkış topladı. Soruyu soran veli, maliyetlerin ortalama 5-6 kat artış gösterdiğini açıklayan Halis Uluer’e artış gösteren maliyetler içerisinde çalışan öğretmenlere verilen ücretlerinde 5-6 kat artıp artmadığını sordu. Diğer velilerden büyük beğeni alan soru karşısında Halis Uluer cümlesine maalesef diyerek başladı ve üzülerek belirtmem gerekiyor ki  elimizde olmayan sebeplerden ötürü öğretmenlerimize hak ettikleri ücretleri veremiyoruz ancak ilerleyen dönemlerde ilk hedeflerimizden birisi kesinlikle bu artış olacak dedi. Soruyu yönelten veli, aldığı ücretle geçimini sağlayamayan veya hak ettiği ücreti alamayan bir öğretmeninin çocuğuma vereceği eğitimden şüphe ederim demesi üzerine ise salondan yine alkış sesleri yükseldi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın %65 ile Sınırı Soruldu

Nevşehir’deki özel okulların fiyat artışlarına yönelik özel haberimizde de bahsettiğimiz Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni dönem kayıt ücretlerindeki artış oranının %65 olduğu ve yapılan artışın bunun çok üstünde olduğuna dair yöneltilen soruya Nevşehir Bahçeşehir Koleji kurucusu ve sahibi olan iş insanı Halis ULUER, bu artış oranın sadece eğitim ücretlerine yapılan zammı kapsadığını ve kendilerinin de eğitim ücretlerine yaptıkları zam oranının %65 olduğunu ancak diğer hizmetlere yapılacak zam oranı ile ilgili bir sınırlama getirilmediğini bu nedenle de maliyet artışlarını baz alarak mevcut fiyat artışına gittiklerini söyledi.

Gulsehir.com Özel Haberi Doğrulandı

Nevşehir’de hizmet veren özel okulların sahibi ve yöneticileriyle bir araya geldiklerini ve yeni dönem için fiyat politikası konuştuklarını belirten Halis Uluer ortak bir karar alınamadığını her kurumun kendince bir fiyat politikası yoluna gittiğini belirtti. Haber merkezimize gelen bilgiler ışığında önceki haberimizde bahsettiğimiz iddiaların birçoğunun doğruluğu bu toplantı neticesinde belli oldu. Okulların fiyat politikası için bir araya geldikleri, fiyatların %200-400 arasında artacağı, MEB’in %65 artış oranı sınırını eğitim ücretlerine uygulayıp diğer hizmetler adı altında fahiş fiyatlar istendiği ve fiyatların bu bantlarda olacağı dayatması aynen doğrulanmış oldu.  

Toplantıdan Kesin Sonuç Çıkmadı

İş insanı Halis ULUER, velilerden gelen tepkiler karşısında belirlenen fiyatlarda yeniden bir düzenleme yapabilmek adına çalışacaklarını ve yapılabilecek her ne fedakarlık varsa yapacaklarına dair velilere söz vererek toplantıyı tamamladı. Ancak velilerin büyük bir çoğunluğu açık bir şekilde bu fiyatlarla çocuklarını özel okula gönderemeyeceklerini 2 veya 3 çocuğu birlikte gelen ailelerin ortalama 300 bin TL gibi büyük rakamları veremeyeceklerini belirterek okuldan öğrencilerini almak durumunda kalacaklarını ifade ettiler. Öğrencilerinin okuldan ayrılmamaları için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Halis Uluer mart ayı sonuna kadar revize edilmiş rakamları ve erken kayıt avantajlarını duyuracaklarını belirtti.

Nevşehir’deki Diğer Özel Okullardan Hala Ses Yok

Diğer okullardaki velilerin durumu hakkında henüz bir gelişme bulunmuyor ancak ilerleyen günlerde benzer toplantılar yapacakları ve fiyatlar konusunda yeni bir düzenlemeye gidecekleri yönünde duyumlarımız var.

Resmi Makamlardan Hala Konuya İlişkin Açıklama Yapılmadı

Önceki Nevşehir Özel Okul Fiyatlarına İnanılmaz Zam haberimizde de bahsettiğimiz ve velilerin açıklama beklediğine dair haberimizde de bahsettiğimiz üzere resmi makamlardan bu zamana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Velilerin çoğunluğu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nevşehir Valiliği’nden konuya el atmasını bekliyorlar.

 

Editör: Gülşehir Medya