2019 yılı sayımında 268 köy nüfusu ortaya çıkarken, 2020 yılında yapılan sayımda köy nüfusunun 262 olarak güncellenmiştir. Genel olarak bir nüfus azalışı söz konusu olurken, bu durumun sadece Yükseklik Köyü için değil genelde tüm Anadolu köyleri için geçerli olduğunu söylemek gerekir. 1919 yılında köyün adı, Kilisekli olarak kayıtlara geçmiş, daha sonrasında ise Yüksekli olarak değişmiştir. Nevşehir il merkezine 31 kilometre mesafede bulunan bu köy, aynı zamanda Gülşehir ilçe merkezine 15 kilometre mesafede bulunmaktadır. Köy genel olarak çok uzak olmayıp, yerleşim birimlerine yakın bir köy olarak dikkat çekmektedir.

Görüntü olarak oldukça eşsiz güzelliklere sahip olan Gülşehir köyleri, bulunduğu ortamın köylere sağladığı avantajı net bir şekilde göstermiştir. Genellikle hafif yamaçlara yerleşmiş çok sayıda köy, bahçelerde bulunan ağaçlar ve köy genelinde ortaya çıkan yeşilliklerle birlikte, manzara olarak da eşsiz bir güzelliğe sahip olmuştur. Nevşehir ve civarında bulunan köylerin etrafında genel olarak verimli tarım arazileri bulunmaktadır. Bununla birlikte Nevşehir köylerinde yaşayan insanların daha bilinçli bir şekilde tarım faaliyetlerine yöneldiği görülmüştür. Köy ve yaşam alanlarını birbirinden güzel kavak ağacı, söğüt ağacı ve meyve ağaçlarıyla donatan köy halkı, müthiş bir güzelliğin ortaya çıkmasına destek vermiştir. Yılın özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bu yeşil bitki örtüsü, yaşam alanlarına önemli güzellikler kazandırmıştır.

Gülşehir İlçesi Yüksekli Köyü Geçim Kaynakları

Yüksekli Köyü geçim kaynaklarını yakından takip edecek olursanız, burada ilk olarak karşınıza tarım faaliyetleri çıkacaktır. Tarım yatırımlarını daha verimli hale getirebilmek için traktör, pulluk ve diğer araç gereçler konusunda köy halkının önemli yatırımlar yaptığı bilinmektedir. Yerleşim biriminin gelişime müsait olduğu bir noktada, insanların karşısına öncelikli olarak tarım faaliyetleri çıkmaktadır. Bununla birlikte bireysel hayvancılık konusunda insanların verdiği mücadeleyi elbette takdir etmek gerekir. Köy ile ilgili olan sorunların giderilmesinde, köy halkı genellikle ortak çözümler ortaya koymuştur.

Hububat, tahıl ve patates ekiminin yanı sıra, Nevşehir’e özgü lezzetli üzüm bağları Yüksekli Köyünde ön plandadır. Dolgun ve lezzetli kabak çekirdeği açısından, kabak yetiştiriciliği yine bölgede yaygın faaliyetler arasında bulunmuştur. Genel olarak köyde ikamet eden insanların tarım olsun, hayvancılık olsun bu konuda yapılan çalışmalarla maddi anlamda önemli destek bulduğu görülmüştür. Doğal yönüyle müthiş bir güzelliğe sahip olan köy, aynı zamanda Nevşehir’e özgü geniş imkânlarla birlikte her zaman dikkat çekmiş ve insanların ilgisini her zaman kazanmayı başarmıştır.

Yüksekli Köyü Şaşırtan Güzellikler

Yüksekli Köyü şaşırtan doğal güzelliklere ilave olarak, insanların emeklerini de gözler önüne sermiştir. Son dönemlerde adeta ilgisizliğe kurban olmuş olan Yüksekli Köyü kilisesi, geçmiş dönemden bugüne çok özel bir yapıyı karşımıza çıkarmaktadır. Özellikle bölgenin jeolojik yapısı bu tür yapıları inşa etme noktasında insanlara önemli avantajlar sağlamıştır. Böylelikle yüzyıllar öncesinde pek çok yapı ve mekân buralarda inşa edilmiştir. Köyün coğrafi ve jeolojik özelliklerine ek olarak, tarihi zenginliklerini her zaman en iyi şekilde değerlendirmek gerekir.

Yüksekli Köyü kilisesi hak ettiği değeri görmemiş olsa bile, yine bu toprakların zengin mirası olarak insanların karşısına çıkmıştır. Kapadokya ve civarında yapı için elverişli bir jeolojik fırsattan söz etmek gerekir. Her bir yapı için yüz yıllar öncesinde önemli bir emek verilmiştir. Bu emeğe bakarak son derece sanatsal ve güzel yapıları günümüzde keşfetmek mümkün olmuştur. Eşsiz ve sanatsal güzellik konusunda karşınıza çıkan fırsatlar, köy halkını ve aslında tüm ülkeyi yakından ilgilendiren sonuçlar doğurmuştur.

Yüksekli Köyünde Gençler Ve Onların Faaliyetleri

Yüksekli Köyü gençleri, köy ve etrafındaki faaliyetlere ilave olarak köyün dışındaki iş ve istihdam faaliyetlerini de değerlendirmiştir. Nevşehir dediğimiz zaman akla ilk önce turizm gelir. Turizm yatırımları Kapadokya Bölgesinde çok olumlu sonuç vermiştir. Burada genel olarak insanlar, yaptıkları önemli yatırımlarla birlikte tam da aradıkları sonuca ulaşmışlardır. Turizm ve getirmiş olduğu avantajlar sayesinde, genç nüfus önemli bir iş ve istihdam fırsatına sahip olmuştur. Bu tip çalışmalar işin tek bir yönü olmakla beraber, diğer bir yönden çevre illerdeki sanayi yatırımları da köy gençleri için önemlidir.

Ulaşım kolaylığı ve bunun getirdiği avantajlar sayesinde, iş ve istihdam fırsatlarına ulaşmak çok zor olmamıştır. Özellikle son yıllar içerisinde çevre illerle birlikte, karayollarının gelişimi ulaşım fırsatlarını artırdığı görülmektedir. Hem ulaşım hem de iş ve istihdam avantajları sayesinde, pek çok genç arzulamış olduğu sektörde önemli bir iş imkânı yakalamıştır. Özellikle organize bir şekilde inşa edilmiş olan sanayi altyapıları, çevre illerde ve büyük illerde pek çok gence yeni kapılar açmış ve önemli fırsatlar oluşturmuştur. İş ve istihdam arayışında olan tüm gençler, bu tip fırsatlardan istifade etmiştir.

Nevşehir'in ilçelerinden deprem bölgelerine destek Nevşehir'in ilçelerinden deprem bölgelerine destek

Göç Vermeyen Köy Yüksekli Köyü

Yüksekli Köyü genelde göç vermeyen köylerden biridir. Sıcakkanlı, samimi ve misafirperver insanlar bu köy halkını ve onların yapısını adeta özetlemektedir. Köyün mimarisine genel olarak baktığınız zaman, eski ve yeni yapıları yan yana görmek mümkün olmaktadır. Özellikle son yıllarda gurbetten dönen insanların köye yerleşme isteği, bu köyü daha işlek hale getirmiştir. Köyün nüfusu ortalama bir kalabalığa sahip olduğu gibi, köydeki sıcakkanlı ve samimi insanlar, dostluk, muhabbet ve arkadaşlık konusunda olumlu bir durum yaratmıştır.

Anadolu köylerini gören ve yolu Yüksekli Köyüne düşen insanların mutlaka bu köye uğraması ve insanlarını yakından görmesi gerekir. Köyde sunulan imkânlara ilave olarak köyün yöresel lezzetleri yine konuklar için iyi bir fırsattır. Samimi, güler yüzlü ve sıcakkanlı insanlar, bu köyde sizi karşılayacaktır.