Kemal Kılıçdaroğlu, Niğde'de Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen mitingdeki konuşmasında, hiçbir ayrım yapmadan 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağının sözünü verdi.

Türkiye'nin bir sorunlar yumağı içerisinde olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

"Her evde hüzün ve sorun olduğunu, pırıl pırıl gençlerin geleceğini yurt dışında aradığını, çiftçilerin ektikleri ürünün karşılığını alamadıklarını, borç içinde çırpınan çok sayıda vatandaşımı biliyorum. Ama benim bir sözüm var, kul hakkı yemeyeceğim ve yedirmeyeceğim. Onların neler yaptığını ben çok iyi biliyorum. 20 yılda 418 milyar doları nasıl iç ettiklerini, mal varlıklarını dışarıya nasıl götürdüklerini biliyorum. Vallahi de billahi de kuruşuna kadar o paraların tamamını getireceğim. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sonuna kadar arayacağım."

Kılıçdaroğlu, 5 milyon 300 bin gencin ilk kez sandığa gidip oy kullanacağını dile getirerek, Türkiye'nin değişiminin, huzuru, demokrasiyi, hakça bölüşmeyi bir siyasal anlayış olarak getirmenin, işsizliği, yoksulluğu bu topraklarda bitirmenin gençlerin elinde olduğunu belirtti.

Gençlerin hayallerini gerçekleştirmek için elinden gelen her çabayı göstereceğini bildiren Kılıçdaroğlu, şu sözlerle devam etti:

"Bundan emin olmanızı isterim. Sizin hayalleriniz Bay Kemal'in hedefi olacak. Hiç endişe etmeyin, bunların tamamını gerçekleştireceğiz. Gençler, sandığa gideceksiniz ve oyunuzu kullanacaksınız. Şunu istiyorum, siz ne istiyorsunuz, huzur içinde yaşamak istiyorsunuz. Efendim bir tweette annem, babam hemen, 'Aman ha oğlum, bu tweeti sil, başımız belaya girer...' Benim size sözüm var, en rahat eleştireceğiniz cumhurbaşkanı bu kardeşiniz olacak. Birileri eleştirilmekten korkuyor. Ya, eleştiri kadar değerli bir şey yoktur. Çünkü bizim eksiğimizi, bizim hatamızı söylüyor. O zaman istişare çok önemlidir. Bir devlet bir kişinin iki dudağına teslim edilemez. Devlette istişare, adalet ve liyakat şarttır. Çünkü devletin temeli adalettir."

Kılıçdaroğlu, sınavlarda mülakatı kaldıracağını hatırlatarak, diğerlerinin de bunu şimdi söylemeye başladığını belirtti.

Ayın 14'üne az kaldığını, 15 Mayıs'ta yeni ve huzurlu bir Türkiye'ye uyanacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Niğde'nin patatesini de çalışkan insanlarını da çok iyi biliyorum. Allah aşkına patates için Mısır'a gidiyorlar. Ya, senin ne işin var Mısır'da? Sen çiftçiyi toprağa küstürürsen ekmez, zarar ediyor. Nasıl eksin, nasıl üretsin o zaman? Çözeceğim. Hiçbir çiftçi, üretici asla ve asla zarar etmeyecek. Herkes ne ekeceğini bir yıl önceden bilecek. Formülü şu, dönüm maliyeti belli, artı makul kar, eşittir taban fiyat olacak. Hiç kimse zarar etmeyecek. Onun üstünde bir bedelle satıyorsa satsın. Ama ne zaman ki makul karın altına düşerse tamamını devlet olarak biz satın alacağız. Çiftçiyi zarar ettirmeyeceğiz, çiftçiyi toprağa küstürmeyeceğiz."

Kılıçdaroğlu, köylerin boşaldığını, ancak iktidarın sesini çıkmadığını ekleyerek, köylerde çalışan bütün kadınların, çalışanların ve gençlerin sosyal güvenlik primini devlet olarak kendilerinin ödeyeceğini söyledi.

Böylece tarlada, bağda, bahçede çalışan, üreten ve alın teri döken her genç ile kadının zamanı gelince emekli olacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, ayrıca kapatılan bütün köy okullarını da yeniden açacaklarını aktardı.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin öğretmen ataması yapacaklarına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle devam ettirdi:

"Bu kardeşiniz fakirin, fukaranın, garibanın, alın teri dökenin yanındadır. Bütün çocuklar okula gidecek. Beslenme çantası dediğimiz bir şey olmayacak. Çocuk okulda, arkadaşlarıyla beraber suyunu ve sütünü içecek, yemeğini yiyecek, eğlenecek, karnı tok eve gelecek. Bütün çocuklar aynı yemeği yiyecek, güzel beslenecek. Kendi evlatlarına önem vermeyen bir siyasi anlayışı asla kabul etmiyorum. KHK'ları da biliyorum ve çözeceğim. Onun sözünü verdim. Hiç endişe etmeyin. Bakınız, adalet için 450 kilometre yol yürüdüm ve bu ülkede adalet lazım, adalet olmayınca olmuyor. İranlı bilge Sadi, 'Dünyanın bütün nehirleri adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez' der. Ya, adalete, kucaklaşmaya susadık. Kucaklaşalım."

Niğde'nin turizm potansiyelini hayata geçireceklerini, öğretmen atamalarını yapacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, güvenliklerini sağlayan polislerin de büyük sıkıntılarının olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, polis intiharlarının hangi boyutlara ulaştığını da çok iyi bildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"O nedenle 100 bin güvenlik görevlisi de alacağız. Ve onlar normal mesailerini yapacaklar. Onları yük altından çıkaracağız. Bu kadar yük olmaz. Ayrıca aile destekleri sigortası getireceğiz. Söz verdim, bu topraklarda, bu cennet gibi vatanda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, hiçbir fakir ailenin elektriği, doğal gazı ve suyu asla kesilmeyecek. Aile destekleri sigortasıyla her ailenin asgari en az asgari ücret kadar bir geliri olacak. Bu parayı kadının banka hesabına yatıracağız. Onun fakirliğini sosyal devletten başka kimse bilmeyecek. Bizim inancımız, 'sağ elin verdiğini sol el görmeyecek' diyor."

Niğde'de Kontrolden Çıkan Otomobil Takla Attı: 2 Yaralı! Niğde'de Kontrolden Çıkan Otomobil Takla Attı: 2 Yaralı!

AA-20230504-31043770-31043766-CUMHURBASKANI_ADAYI_VE_CHP_GENEL_BASKANI_KILICDAROGLU_NIGDEDE-min