AFAD'ın açıklaması ülkeyi rahatlattı! AFAD'ın açıklaması ülkeyi rahatlattı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonrasında Malatya'da, bir kısmı yıkılan apartman sakinleri, yıkımını hüzünle seyrettikleri binanın enkazından hatırası olan bazı eşyalarını kurtarmayı umuyor.
Yeşilyurt ilçesi Turgut Özal Mahallesi'ndeki 6 katlı Oğuzhan Apartmanı'nın bir bölümü, 6 Şubat'ta meydana gelen ikinci deprem ile yıkıldı. Hasar tespit çalışmalarından sonra apartmanın kontrollü yıkımı için polis ekipleri, güvenlik önlemi alarak bölgeyi araç ve yaya trafiğine kapattı.
İş makineleriyle yıkımı yapılan binanın sakinleri de çalışmaları üzüntüyle izledi. Enkazdan çıkabilecek eşyalarını alabilmek için bölgede bekleyen ev sahipleri, kurtarabildikleri fotoğraf albümü ve bazı özel eşyaları aldı.
Sivas Kangal Devlet Hastanesi'nde görev yapan pratisyen hekim 29 yaşındaki Erkan Polatdemir, ilk depremi nöbetteyken yaşadığını, Adıyaman'daki dedesi ve anneannesinin enkaz altında kaldığını öğrendiğini belirtti.
Polatdemir, Malatya'daki evine uğramadan geçtiği Adıyaman'a, yolların sıkıntılı olması yüzünden uzun süre sonra gidebildiğini, dedesi ve anneannesini ise kurtaramadıklarını söyledi.
Yolculuğu esnasında aldığı gıda ürünleri ve suyu, Adıyaman'da enkaz başındaki insanlara dağıttığını söyleyen Polatdemir, sonrasında da sağlıkçı olarak yardım ettiğini dile getirdi.
Dairesinde çok sayıda eşyası ve anıları olduğuna işaret eden Polatdemir, "Öğrencilikten kalan, benim için maneviyatı çok yüksek eşyalarım var. Özellikle bağlamam vardı. Babamın kendi el yapımı ve benim bir sürü emeğim vardı onda. Yine kemanım vardı. Kitaplar, anılar, öğrencilikten kalma bir sürü hediye, eşya... Her biri benim için anlam taşıyordu." diye konuştu.
Polatdemir, ufak da olsa eşyalarını kurtarma düşüncesiyle her gün enkazın başına geleceğini de ekledi. "Anısı, hatırası var. Yani parayla alınamaz, istesek de bulamayız"
Polis memuru 52 yaşındaki Erdoğan Başpınar da 14 yılının geçirdiği apartmanda kurduğu iyi arkadaşlarına ve komşuluklarına değindi.
Başka bir yerde satın aldığı eve, ev sahibinden memnun olduğundan ve komşularını bırakmamak için gitmediğini söyleyen Başpınar, "Burada hatıralarımız var. Şimdi bu enkazda ne bulabiliriz, çıkarabiliriz ona bakacağız. Bir fotoğraf dahi bulsak 'bizim için hatırası, anısı var' diyeceğiz ve alacağız." ifadeleri ile konuştu.
Başpınar, komşularına ait bazı eşyaları bulduğunu da belirterek, şunları kaydetti:
"Muhafaza ediyorum, kendilerine vereceğim. Bunun bile anısı, hatırası var. Yani parayla alınamaz, istesek de bulamayız. Bu saatten sonra geri de dönemeyiz. 'Buna şükür' diyoruz. Canımız sağ. Kelimelerle anlatılamaz. Çok ayrı bir gündü. Kar bir yandan, depremler bir yandan. Yani biz burada o kıyameti resmen yaşadık."