Konuşmasına salondakileri selamlayarak başlayan Erdoğan, Genel Merkez Gençlik Kolları tarafından 1,5 sene evvel başlatılan "Mahalle Bizim, Gençlik Bizim" kampanyasının kapanış buluşması vesilesiyle salondaki gençlerle bir arada olmaktan memnuniyet dinlediğini söyledi.Bugüne kadar 81 şehir ve 900 ilçede icra edilen "Mahalle Bizim, Gençlik Bizim" kampanyası ile parti idareyicilerinin, milletvekillerinin ve bakanların katılımıyla 3 bin 500 semte eriştiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hakkari'nin Bulak Mahallesi'nden Edirne'nin Alan Mahallesi'ne, Antalya'nın Finike Mahallesi'nden Sinop'un İncedayı Mahallesi'ne, Erzurum'un Lalapaşa Mahallesi'nden İzmir'in Erzene Mahallesi'ne kadar ülkemizin dört bir yanında 150 bin gencimizin iştirakiyle 'Mahalle, bizim gençlik bizim' dedik." diye konuştu.

Geçmişte geçip giderken bile sıkıntılılık dinlenen caddelerin artık gençlerin sesi, sevinci ve enerjisiyle şenlendiğini, hoşlaştığını bildiren Erdoğan, gençlik kollarının kampanyanın kapanış buluşmasını burada yapmak istediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birileri diyor ki 'AK Parti'de gençlik yok.' Gençlik burada. Adana Şehir Stadı'nda herhalde genç görmediler. Bundan sonraki süreçte 'İlk oyum Erdoğan'a, İlk oyum AK Parti'ye' kampanyamızla gençlerimizle beraber tercih gününe kadar durmaksızın yolumuza devam edeceğiz. Malatya öyle bir şehir ki burada yaşın bir ehemmiyeti yok. Malatyalıların kimliklerinde yazan yaşları ne olursa olsun maşallah hepsinin ruhu genç.

Bir de buna yaşamının baharındaki sizlerin enerjisi ilave edildiğinde nurun ala nur örneği gençlik üzerine gençlik havası yaşıyoruz. Siz gençlerimizle toplandığımızda bizim de gönlümüz gençleşiyor, ruhumuz gençleşiyor. Öğreniyorsunuz önümüzdeki sene, Cumhuriyetimizin 100'üncü sene dönümü. Biz de 2023'te başlayan yeni yarıyılın vizyonuna ne diyoruz? 'Türkiye Asrı' diyoruz. Türkiye Asrı'nın esini de sahibi de geleceği de sizlersiniz. Sizler bu asrın gençliğisiniz."

"TERCİHLERE ULUSUMUZLA AHİT YENİLEME VESİLESİ OLARAK BAKIYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Politikayı manipüle ettikleri sosyal medya mecralarındaki kuru hengamelerden, dışarıdan aldıkları sufleleri yineledikleri güya münakaşa programlarından, kendi kendilerine gelin damat oldukları buluşmalardan ibaret sananlar gelsinler Malatya'daki bu muhteşem kapalı spor salonuna baksınlar." ifadelerini kullandı.

Malatya Megakent Belediye yanındaki alanda toplu açılış merasimi tertip ettiklerini andırdıran Erdoğan, şunları kaydoldu:

"Gençlerimizle toplandığımız şu salona baksınlar. Biz yalnızca tercihten tercihe halka giden bir parti asla olmadık. Bizim için ulusumuza hizmette geçen her günümüz tercih günüdür. Bizim için ülkemize eser kazandırmakla geçen her günümüz tercih günüdür. Bu kavrayışla tercihlere ulusumuzla ahit yenileme vesilesi olarak bakıyoruz. Ulusumuz kendisi için tuğla üstüne tuğla koymamışa yetki vermez. Ulusumuz ülkenin büyümesi, kalkınması, 

"Gençlerimizle toplandığımız şu salona baksınlar. Biz yalnızca tercihten tercihe ulusa giden bir parti asla olmadık. Bizim için halkımıza hizmette geçen her günümüz tercih günüdür. Bizim için ülkemize eser kazandırmakla geçen her günümüz tercih günüdür. Bu kavrayışla tercihlere ulusumuzla ahit yenileme vesilesi olarak bakıyoruz. Halkımız kendisi için tuğla üstüne tuğla koymamışa yetki vermez. Halkımız ülkenin büyümesi, kalkınması, gelişmesi için ter dökmemişe eyvallah etmez. Birileri kendini kandırıyor. Aç tavuk kendini buğday deposunda sanırmış. Bunlar aç tavuk. Halkımız, FETÖ'cülerle benzin istasyonlarında hamburger yemek için 10 bin km yol gidenlere surat vermez. Halkımız, darbecilerle uyuşup tankların arasından sıvışan ödleklere itimadı teslim etmez."

Türk ulusunun, terör örgütlerini kazıyıp atarak, huzurunu güvence altına almamış olana yol açmayacağını belirten Erdoğan, ulusun, terör örgütleriyle kol kola yürüyenlere, onların diliyle konuşana, onların değirmenine su taşıyana vazgeçin destek olmayı, gerekirse dünyayı başına devireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Benin orduma, benim ordumun askerine hakaret eden, hürmetsizlik eden bu malum ana muhalefetin ve ötekilerinin hiçbirine bu ülkede Allah'ın izniyle ilk tercihlerde dersini en hoş biçimde verecektir. Bu ordu 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda / Canı cananı tam varımı alsın da Hüda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda' diyenlerin ordusudur. Dolayısıyla ordumuza bu yakıştırmaların değeri ödenecektir. Yargıda bu işin hesabını verecekler. Üzerlerine, üzerlerine gidiyoruz, gideceğiz ve bunlara böyle alanı boş vazgeçmemek suretiyle 'Bu alanda istediğiniz gibi gezin.' diyemeyiz."

Türkiye'nin bugün sahip olduğu hiçbir olanağın bu ulusa altın tepsi içinde sunulmadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz, bin yıldır yaşadığımız bu toprakların her karışını kanımızla ve terimizle yoğurarak, vatan haline getirdik. Yüzyıllarca üç kıta, yedi düveli idarediğimiz devletlerimizi, bileğimizin gücüyle ve bedellerimize olan bağlılığımızla kurduk, yaşattık. Bir yüzyıl evvel bizleri bu topraklardan kazıyıp atmak isteyenlere karşı verdiğimiz Ulusal Mücadele'yi dişimizle tırnağımızla kazandık. Ülkemize son 20 senede kazandırdığımız her eserin ve hizmetin özellikle de gerisinde böyle bir azim, böyle bir kararlılık, böyle bir mücadele vardır."
 

"DÜNÜNÜ ÖĞRENMEYEN, BUGÜNÜNÜ ANLAYAMAZ, GELECEĞİNİ DE GÖREMEZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki Türkiye hoşlaması yapanların tek tasasının, yarıyılların keşmekeşinden, kaosundan, yokluğundan, fukaralığından istifade etmeleri olduğuna işaret ederek, "Demokrasisi yaralı, hak ve serbestlik alanları hudutlu, ekonomisi zayıf, refah seviyeyi geri, haysiyeti düşük bir Türkiye isteyen bu ülkenin de bu halkın da sevdalısı olamaz." diye konuştu.

"Gençler biz size sevdalıyız. Biz bu ulusa sevdalıyız." diye seslenen Erdoğan, şunları aktardı:

"Us ve izan sahibi herkes 20 sene, 30 sene evvelinin Türkiye'si ile bugünkü Türkiye arasındaki yüzyıllık farkı görür, kabul eder, teslim eder. Bunun için diyoruz ki dününü öğrenmeyen, bugününü anlayamaz, geleceğini de göremez. Türkiye'yi bugünlere getirirken hakikatleştirdiğimiz her devrimle dışarıda ve içeride senelerdir tıkır tıkır işletilen pek çok oyunu bozduğumuz için başımıza bunca işler geldi. Vesayetle münakaşa edip de ulusun takviyesiyle bunu kazanan tek politik kadro biziz, biz.

Birileri kahvesini yudumlarken darbeye maruz kalıp da gece sabaha dönmeden ulusumuzla beraber on binler, Atatürk Havalimanı'nda ne yaptık? Bunları akamete uğrattık ve liderine sahip çıkan bir gençlik vardı orada, ayrılmadılar, dik durdular. Her çeşidinden terör örgütünün amansız hücumuna uğrayıp da ulusumuzla beraber hepsini de hudutlarımızın dışına püskürten tek idare biziz. Ekonomik tetikçilerin önümüze kurduğu o sayısız tuzağı ulusumuzla beraber söküp atan tek takım biziz. Türkiye'yi içine sıkıştırılmaya çalışıldığı cendereden ulusumuzla beraber kurtarıp, dünyanın en iddialı ülkeleri arasına çıkartan biziz. Kendisi prangaya vurulmaya çalışılan bir ülkeyi dünyadaki mazlumların ve mağdurların umudu haline getiren yeniden biziz. Velhasıl ülkemizin son 20 seneyi yalnızca yüzyıllık eser ve hizmetlerin inşasıyla değil, aynı zamanda bin senelik istiklal ve istikbal çabasının yükseğe taşınmasıyla da tarihe geçecek bir yarıyıldır."

Erdoğan, gençlerle beraber daha büyük, daha geniş, daha derin bir denize yelken açtıklarını belirterek, gençlere, "Buna var mıyız? Yedi ay durmadan, bıkmadan kapı kapı dolaşmaya var mıyız?" diye sordu.

"Türkiye Asrı yalnızca halkımızın değil, bölgemizle ve arkadaşlarımızla beraber tüm insanlığın önünde açılan tertemiz bir ufkun müjdecisidir." ifadelerini kullanan Erdoğan, gençlerden, ülkenin sahip olduğu ihtimallerin değerini öğrenmelerini istedi.

Gençlerden, önlerindeki potansiyelin bedelini unutmamalarını da isteyen Erdoğan, "Sizlerden sahip olduğu zamanın her anını, enerjinin her zerresini en iyi biçimde değerlendirmenizi istiyorum." dedi.

Arif Nihat Asya'nın, "Delikanlım işaret aldığın gün atandan / Yürüyeceksin, halk yürüyecek arkandan" mısralarını andırdıran Erdoğan, şunları kaydoldu:

"Türkiye Asrı'na doğru sizler yürüyeceksiniz, halk yürüyecek arkanızdan, maziden atiye kurduğumuz köprünün bir ayağında Sultan Alparslan, Osman Gazi, Fatih varsa öbür ayağında da sizler varsınız. Sizlerden sonra bu kutlu bayrağı devralacak jenerasyonlar var. İşte bunun için AK Parti teşkilatlarında misyon almak, AK Parti'nin zaferi için çalışmak yalnızca şahsi kariyer, yalnızca politik kazanım, yalnızca sosyal statü sorunu değildir. AK Parti'nin kuvvetlenmesi, gelişmesi, tercihlerde sandıktan en güçlü biçimde çıkması için çalışmak, sizlerin her biriyle beraber halkımızın güven, huzur, refah içinde bir geleceğe yürümesi demektir. AK Parti'nin mukadderatıyla ülkemizin ve halkımızın mukadderatının bütünleştiğini söylerken işte bunu amaçlıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle beraber Arif Nihat Asya'nın "Dua" şiirini okudu.