Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, müzedeki herhangi bir personelin hayatını kaybetmediğini belirtti. Bu durumun mutluluk verici olduğunu ifade eden Çomak şu cümleleri de ekledi:

Nurdağı ve İslahiye'de yıkım kararı alınan binalar yıkılıyor Nurdağı ve İslahiye'de yıkım kararı alınan binalar yıkılıyor

"Depremin ilk anından itibaren kameralar aracılığıyla yaptığımız incelemede herhangi bir eserimizin zarar görmediğini tespit ettik. Ama sabahın ilk ışıklarıyla birlikte müdürlüğümüzün personeliyle tek tek incelemelerimizi yaptık ve bu yaptığımız incelemelerde de herhangi bir eserimizde, binanın yapısal durumunda, eser ve teşhir tanzimlerinde hiçbir şekilde hasar oluşmadığını gördük."

Zeugma Müzesi haricinde kentte bulunan diğer müzelerde de hasar olmadığının tespit edildiğini söyleyen Çomak, şu cümlelerle sözlerine devam etti:

"Zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen yetkililer de binamızın yapısal anlamdaki taşıyıcı kolonlar, kirişler, binanın diğer mekanlarıyla ilgili incelemelerini yaptı. Herhangi bir sıkıntı olmadığını, kullanılabilir bir vaziyette olduğunu da söyleyince içimiz rahatladı. İkinci depremden sonra da bir eser kaybına rastlamadığımızı tespit ettik. Bunlar çok önemli konulardı ilk etapta. Mozaiklerimiz ve mozaiklerimizin aralardaki derz olarak tamamlanan yerlerde dahi çatlamalar olmadı. Yani bir tane mozaik taşımız dahi dağılmadı. Bu konuda gerçekten Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkür etmek istiyorum. İnşallah en kısa zamanda ziyaretçileri tekrar ağırlamaya başlayacağımızı ümit ediyoruz."

AA-20230218-30345682-30345680-ZEUGMA_MOZAIK_MUZESINDEKI_ESERLER_DEPREMI_HASARSIZ_ATLATTI-minAA-20230218-30345682-30345673-ZEUGMA_MOZAIK_MUZESINDEKI_ESERLER_DEPREMI_HASARSIZ_ATLATTI-min