2023 seçimleri yaklaşırken siyasi partiler arasındaki tartışmalar sürüyor. Zafer Partisi Sözcüsü Sevda Gül Tunçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Gündeme yerleşen açıklamalarda Sevda Gül Tunçer'in yaptığı açıklamalar konuşuldu. 

 Zafer Partisi Sözcüsü Sevda Gül Tunçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar adaylığını koyamayacağını dile getirdi. Seçimler yaklaşırken Tunçer yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 defa Cumhurbaşkanı olduğuna, bu nedenle yapılacak seçimlerde 3. defa adaylığını ortaya koyamayacağına değindi. 

Zafer Partisi; "Erdoğan Aday Olamaz, Tartışmaya Kapalıdır!"

Haziran 2023 yılında gerçekleşecek olan seçimler için Zafer Partisi tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki defa Cumhurbaşkanı olduğu gerekçesiyle üçüncü defa aday olmasının mümkün olmadığı, bu konunun tartışmaya dahi kapalı olduğu savunuldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Zafer Partisi Sözcüsü Sevda Gül Tunçer şu açıklamalarda bulundu;

- "Bakın, YSK'nın Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği mazbatayı görebiliyoruz. Burada 13. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir şeklinde bir ifade söz konusu. Demek ki Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. ve 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Her ne kadar partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra Erdoğan'ın bir defa Cumhurbaşkanı olduğu ve üçüncü defa aday olamama kurallarına takılmayacağı lanse edilse de sistem değişikliği devleti sıfırlamaz. Devlet kesintiye uğramaz. Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin iki dönem boyunca Cumhurbaşkanı olmuştur. Anayasamız gereğince üçüncü defa Erdoğan'ın aday olması konusu tartışmaya kapalıdır, Erdoğan önümüzdeki seçimlerde aday olamaz."

CHP ve İyi Parti; "Erdoğan Mağdur Edebiyatı Yapmasın Diye Aday Olmasını Destekleriz!"

Gerçekleşen toplantılar ve konuşmaların ardından Cumhuriyet Halk Partisi ile İyi Parti, erken seçim istediklerini defalarca dile getirdiklerini beyan ettiler. Erdoğan'ın 2023 Haziran'da yapılacak seçimlerde aday olması konusunda ise "Erdoğan'ın mağdur edebiyatı yapmaması için aday olmasını biz destekleriz." şeklinde açıklama yapıldığını tekrar gündeme getiren Zafer Partisi Sözcüsü Sevda Gül Tunçer, bu konuyu tekrar gündeme getirdi ve sözlerine bu örnekle birlikte devam etti. 

Sevda Gül Tunçer; "Hatırlayalım! 2002 yılında Deniz Baykal yönetimindeki Cumhuriyet Halk Partisi yine Erdoğan mağdur olmasın diye düşündüğü için Anayasa değişikliğini desteklemiş ve Erdoğan'ın önündeki siyasi engellerin kalkmasına yardım ederek 20 yıllık Ak Parti iktidarının önünün açılmasına sebep olmuştu. Bırakın Recep Tayyip Erdoğan mağdur olsun! Türk Milleti sizce de yeterince mağdur olmadı mı? Hem Anayasa'ya uymak, Anayasa'yı çiğnememek nasıl bir mağduriyettir acaba? Biz desteklemiyor olsak da YSK zaten adaylığı kabul eder diye açıklama yapıyorlar. Belki bu düşüncenin haklılık payı da olabilir. Ama bırakın, YSK yasayı ihlal etsin! Anayasa'yı ihlal edenleri biz yargılarız. Sizler seçmenlerinize dürüst olun, ikiyüzlülükten artık vazgeçin. Siz daha kendi adayınızı açıklamadınız! Erdoğan'ın adaylığını belirlemekten bir zahmet vazgeçin." şeklinde açıklamalarda bulundu ve siyasi partilere çağrı yaptı. 

Kaynak: igf