Komşumuz Yunanistan'da halk isyanda. İnsanlar ülkede yaşanan yüksek enflasyon ve maaşların yetersizliği sebebi ile genel greve başladı.

grev

Yunanistan’ın özel ve kamu sektörü sendikaları tarafından gerçekleştirilen 24 saatlik genel grev, bugün ülke çapındaki hizmetin durmasına neden oldu.

Ülkede fiyat artışlarını protesto etmek için bu yıl düzenlenen ikinci 24 saatlik grev kapsamında binlerce işçi sokağa çıkarken bazı eylemciler “İşten çıkarmalara, maaş kesintilerine hayır” yazılı pankartlar taşıdı.

Komşuda sendikalar işçilerin ücretlere artış talep ederken ülkede hayatı durdurdu. Dün havacılık çalışanlarının greve katılmayacağı duyurulurken Atina toplu taşıma sendikaları grevde olacakları saatleri uzattı.

grev1

Atina’da, metrolar ve otobüsler bugün tüm gün hizmetleri askıya aldı. Taksiler ise bugün sabah 6’dan perşembe sabahına kadar sokaklardan uzak duracak şekilde ayarlandı.

Sendikalar ayrıca şehirde yürüyüşler düzenledi. Yunan adalarına giden feribotlar da dün gece yarısından itibaren limanlara bağlandı. Atina’da düzenlenen yürüyüşte polisle kimi göstericiler arasında çatışmalar da yaşandı.

grev2

YUNAN İŞÇİLER NE İSTİYOR?

Yunan sendikaları kimi vergilerin düşürülmesini ve ayda 713 Euro olan asgari ücretin artırılmasını talep ediyor. Memur sendikaları konfederasyonu ADEDY, yaptığı açıklamada, “Ülkemizin hem kamudaki hem de özel sektördeki çalışanları, haneleri ve vatandaşları boğan yüksek fiyatlara karşı mücadele ediyor” dedi. Sendika yakıt ve temel malların maliyetinin artmasının geçimi zorlaştırdığını belirtti.

Yunanistan İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE), “Çalışanlar… Yunanistan hanelerini boğan enflasyonla, istihdam piyasasındaki vahşi koşullarla, yıllardır sırtında taşıdıkları yüklerle boğuşuyorlar” açıklamasında bulundu.

Özel sektörü temsil eden GSEE ise hükümetten tüketicilerin harcanabilir gelirini daraltan yüksek enerji ve temel tüketim ürünü fiyatlarını düşürmesini istedi. Sendikalar, yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip Yunanistan’da 2,5 milyondan fazla işçiyi temsil ediyor.

grev3

AVRUPA’DA GREVLER YAYILIYOR

Turizm sektöründeki toparlama sayesinde Yunan ekonomisi bu yıl diğer Avrupa ülkelerinin neredeyse iki katı hızda büyüme kaydetti. Ancak yüzde 12’ye yükselerek 30 yılın zirvesine yaklaşan fiyat artışları euro bölgesi ülkeleri arasında da en yüksek oranlar arasında yer alıyor.

Grev, Avrupa’daki işçi eylemlerinin son örneğini oluşturdu. Rusya-Ukrayna savaşıyla tırmanan enflasyon ve enerji fiyatları bu ay İngiltere, Fransa, İspanya ve kıtanın en büyük ekonomisi olan Almanya’da grevlere yol açtı. Öte yandan bugün Belçika’da da yüzbinlerce işçi iş bıraktı.