Altınışık, “108. yılında; insanlık tarihinin en çetin ve en kanlı savaşlarından birine sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanıyla sulandığı, metrekareye 6 bin merminin düştüğü büyük Çanakkale Zaferi’ni milletçe büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyoruz.  

EBS Başkanı, Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğündeydi EBS Başkanı, Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğündeydi

Bugün dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan işgali ve felaketleri dikkate aldığımızda ecdadımızın canları pahasına kazanıp bizlere emanet bıraktığı bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün değerini daha iyi kavrıyor, ne mukaddes bir mücadele verildiğini daha iyi idrak ediyoruz. Tarih boyunca esaret altına alınamamış yüce bir milletin ferdi olmaktan gurur duyuyoruz. 

Bu ülkenin insanı, binlerce yıldır kanlarıyla yoğurduğu toprağı vatan yapmış, vatanın her bir evladı bir diğeriyle kan bağı kurmuştur. Milletimizin bütünlüğünü ve gelecekte de birlikte yaşama istek ve arzusunu ortaya koyduğu en önemli olaylardan biri de Çanakkale Savaşı’dır. Bundan 108 yıl önce ülkemizi işgal etmek üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden ufacık bir kara parçasına akın eden düşmanlar, Anadolu’nun yiğit evlatlarının kanlarında boğulmuşlardır.  

Çanakkale’nin kahramanları, umudun bittiği yerde imanın, gücün tükendiği yerde azmin, silahın olmadığı yerde yüreğin her türlü olumsuzluğu yenebileceğini ispat ettiler. İnsanlığı hayrete düşüren bir cesaret ve kahramanlık örneği göstererek, birkaç dakika içinde öleceğini bile bile en ufak bir tereddüt dahi göstermeden ileri atılan ve bugün sahip olduğumuz devletimizin, milli birlik ve beraberliğimizin temellerini oluşturan kahramanlarımıza minnet borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize vatan kılan ve bizlere bağımsızlığımızı hediye eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” ifadeleri ile konuştu.