Türkiye’de milli ırk olarak tescillenen ve ünü sınırları aşıp dünyaya yayılan Van kedilerinin tanıtım çalışmaları devam ediyor.

Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya düşkünlüğüyle kentin en önemli değerlerinden olan Van kedilerinin doğumları sürüyor.

Bu sene ilk grup doğumların tamamlandığı Kedi Evi Villası’nda, ikinci grup doğumlar için hazırlık yapılıyor.

Dünyaya gelen yavrular arasında en çok dikkat çeken ise güzellik yarışması birincisi Mia’nın yavruları oldu. Geçtiğimiz yıl 5 yavru dünyaya getiren kedi, bu yıl da 4 yavru doğurdu.

Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, birinci grup doğumların tamamlandığını aktardı.

Doğum yapan annelerin içinde güzellik yarışmasında birinci olan ‘Mia’ isimli kedinin de doğum yaptığını belirten Kaya, “Kedimiz 4 sağlıklı yavru dünyaya getirdi. Şu anda anne kedimiz yavrularını büyütmeye çalışıyor. Yavrular da en azından anneleri kadar sevimli” dedi.

Van'da 2 terörist etkisiz hale getirildi Van'da 2 terörist etkisiz hale getirildi

Birinci grupta doğum yapan yavruların 2 aylık olduğunu dile getiren Kaya, “İkinci grup anneleri de çiftleştirdik. Bir buçuk ay sonra localarımız boşalınca bu annelerimiz de doğum yapmış olacaklar. Birinci grup doğumlar bitti ve ikinci grup doğumlar için şu an hazırlık yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.