Bayraktar, "Kuru şartlarda üretilen buğdayın ortalama maliyeti geçen yıla göre yüzde 62 oranında artarak kilogramı 10 lira 87 kuruş olarak tespit edildi" dedi.

Bayraktar, basın açıklamasında buğday üretim maliyetlerindeki artışın başlıca nedenleri arasında mazot fiyatlarının ve gübre maliyetlerinin ciddi şekilde yükselmesini gösterdi. "Buğdayda kültürel işlemlerin yoğun olduğu Ekim-Mart döneminde mazot fiyatı ortalama 23 lirayken, bu yıl aynı dönemde yüzde 76 artışla ortalama 40 liranın üzerine çıktı," diyen Bayraktar, taban gübresinin yoğun olarak kullanıldığı Ekim-Kasım-Aralık aylarında DAP gübresinin fiyatının geçen yıla göre yüzde 16, ÜRE gübresinin fiyatının ise yüzde 36 oranında arttığını ifade etti.

TZOB Başkanı ayrıca işçilik maliyetlerinde ve arazi kira ücretlerinde de büyük artışlar olduğunu belirterek, "Türkiye genelinde geçen yıla göre arazi kira ücretlerinde yüzde 64, işçilik ücretlerinde ise yüzde 75’e varan oranlarda artış yaşandı" dedi.

Kamu Tasarrufu ve Ekonomik Değerlendirme;Kısa Özet Kamu Tasarrufu ve Ekonomik Değerlendirme;Kısa Özet

Bayraktar, çiftçilerin buğday üretimi sürecinde karşılaştığı diğer zorluklara da değindi. İklim değişikliğinin etkisiyle tarla farelerinin birçok ilde ekili hububat alanlarını istila ettiğini, bunun da zirai ilaç maliyetlerini geçtiğimiz yıla göre yüzde 52 oranında artırdığını söyledi.

Geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisi'nin çoğunluğu buğday olmak üzere 12 milyon tonun üzerinde hububat alımı gerçekleştirdiğini belirten Bayraktar, "Toprak Mahsulleri Ofisi'nin depolarının doluluğuna ve dünya buğday fiyatlarının düştüğüne yönelik açıklamalar çiftçilerimizi tedirgin ediyor. TMO'nun buğday fiyatını bir an önce açıklaması, çiftçilerin geleceğe güvenle bakabilmesi için büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Bayraktar, ülke genelinde buğday üretiminde sürdürülebilirliği sağlamak ve ithalata bağımlılığı azaltmak için üreticilerin her koşulda üretime teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'de artan nüfus ve gıda talebinin buğday talebini de artırdığına dikkati çeken Bayraktar, buğday tüketiminde istikrar sağlamak ve fiyat dalgalanmalarını azaltmak için üreticilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Editör: Kapadokya Medya