"Bunu asıllaştırmamıza terör örgütleri ve onların iplerini elinde yakalayan yayılımcı zorbalar mani olamayacak" dedi. Erdoğan, Diyarbakır Cezaevi'nin de müze olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 140 projenin toplu açılış merasimi için gittiği Diyarbakır'da ulusa seslendi.

"Ah Diyarbakır’ın dili olsa da ağızlarından demokratik siyaset sözünü noksan etmeyenlerin nasıl yayılımcıların kucağından hiç inmediğini anlatsa diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her hitabelerini hak, hukuk, serbestlik sözüyle tamamlayanların nasıl baskının, eziyetin, kan emiciliğin dibine vurduklarını anlatsa. Devamlı Kürt sözü ederek Kürtleri sömürenlerin, sizlerin evlatlarının canı ve kanı üzerinden kendilerine ultra lüks hayat kuranların riyakarlıklarını anlatsa" diye konuştu.

BATI'YA EVLAT NÖBETİ TEPKİSİ!

'Almanya'dan Filistin’e Ağzı Bantlı Destek Yürüyüşü' 'Almanya'dan Filistin’e Ağzı Bantlı Destek Yürüyüşü'

 Türkiye'yi huzur adası yapmak için çalıştıklarını beliren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyarbakır annelerini batının şempanzelerine vazgeçmedik" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyarbakır Anneleri dik durdu. Batı'nın insan hakları korunucuları nerede? Neden bir kere dahi 'Diyarbakır anneleri' için yan yana gelmediler?"Diyarbakır’ın rengi baskı, azap, acı değildir; bugün yenilerinin açılışını yaptığımız üreten, istihdam eden fabrikalardır" diye konuştu.

Diyarbakır'ı bir kenarda vazgeçmediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı'ya ne yaptıysak doğu ve Güneydoğu'da da onu yaptık. Ayrımcılığa asla girmedik" dedi. Ülkemizi huzur adası yapmak için çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, "Bunu asıllaştırmamıza terör örgütleri ve onların iplerini elinde yakalayan yayılımcı zorbalar mani olamayacak" dedi.

Erdoğan, Diyarbakır'ın yine Türkiye'nin en ehemmiyetli sanayi ve imal merkezi olma yolunda süratli adımlarla ilerlediğini söyledi.
 

DİYARBAKIR CEZAEVİ MÜZE OLUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet Bakanlığı'nın Diyarbakır'daki cezaevinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devrettiğini duyurdu.

Bakanlığın cezaevini tamamen boşalttığını belirten Erdoğan, "Bugün itibariyle cezaevi Adalet Bakanlığı'mızdan Kültür ve Turizm Bakanlığı'mıza devredildi" dedi. Devir teslimin nişanesi olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a, anahtar teslim edildi.

"YAPITLARIMIZ GELECEĞE YAKALANMIŞ IŞIKLAR"

Açılışı yapılan yapıtların Diyarbakır’ın geleceğine yakalanmış ışıklar olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, "Açılışını yapacağımız yapıtlardan biri şehrin trafiğinde gevşeme sağlayacak olan Diyarbakır-Güneybatı Etraf Yolu’dur. Uzunluğu 30 kmye yanaşan, yatırım değeri 1 milyar lirayı aşan bu yol, üzerindeki 3 köprüsü ve 3 köprülü kavşağıyla Şanlıurfa doğrultusundan Mardin güzergahına olan trafiğin yükünü şehir içinden alacaktır. Hem sizlere, hem de bu yolu kullanarak transit geçiş yapacak tüm vasıtalara süratli, tehlikesiz ve ekonomik bir erişim sağlayacak Güneybatı Çevreyolu’muzun hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.