Kitapları ve bunlardan uyarlanan diziler ile son yarıyılda Türkiye’nin en çok konuşulan adlarından biri olan psikiyatrist ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu onur davetliyi olduğu 12. Antalya Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluştu.

Hayata dair asılları kitaplarında okuyucuya eriştiren Budayıcıoğlu, Antalya Kitap Fuarı’nda kitapları, diziler, ve hayat üzerine dürüst ve neşeli bir sohbet asıllaştırdı.  Antalya Megakent Belediyesi tarafından tertip edilen 12. Antalya Kitap Fuarı’nın onur davetliyi olan psikiyatrist ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu fuarın ilk günü tertip edilen sohbette okurlarıyla buluştu. “Hayata Okuyarak Devam” temasıyla hakikatleşen fuarda Budayıcıoğlu’nun sohbetine Antalyalılar yoğun alaka gösterdi.

Kendinizi Keşfedin

“Madalyonun İçi” adlı kitabını nasıl yazdığını anlatan Budayıcıoğlu, psikiyatrist olarak misyon yaparken insanları tanıdıkça hayatı ve insanların kendini tanımadığını gördüğünü söyledi. İlk kitabı için 5 sene uğraştığını söyleyen Budayıcıoğlu, kitabı çıktıktan sonra gelen tepkilerden çok etkilendiğini ve insanlara kitaplarla değmek istediğini söyledi. Yazar Budayıcıoğlu, “Benim en büyük emelim sizin o kitaplarda kendinizi bulmanız. Kendinizle tanışmanız, kendinizi keşfetmeniz ve bu bulgudan sonra hayatınıza bir kere daha dönüp bakmanız. İnsanın kendini keşfetmesi dünyadaki en büyük mucizedir” dedi.

Antalya'da vahşet: Bebeği poşete koyup camdan attılar! Antalya'da vahşet: Bebeği poşete koyup camdan attılar!

Zevkli Keder Psikolojisi Rehabilitasyon Ediyor

“Sizden gelen iletilerle hayatımı ve dizileri manipülasyona çalışıyorum” diyen Budayıcıoğlu,  kitaplarının ve dizilerin galibiyete erişmesindeki temel unsurun asıl öykülerden yola çıkması olduğunu söyledi. Her insanın içinde geçmişten kalan acılar, meseleler, efkârlar, kayıplar olduğunu ifade eden yazar Budayıcıoğlu, “Psikiyatride zevkli keder psikolojisi vardır. Bunun insanlar üzerinde enteresan iyileştirici bir tesiri var. Bizim içimizde biriken, bizde büyük yaralar açan, konuşulmayan, dillendirilmeyen şeyler var. Bir kitabı okurken ya da diziyi izlerken o şahısla empati yapıyorsunuz. Kendinizi onun yerine koyuyorsunuz. O birey için üzülüyorsunuz. İşte sizi rehabilitasyon eden bütün de bu duygular. Sizi üzen, yaralayan, rehabilitasyon edemediğiniz şeyler, o birikenler bu yolla boşalmaya başlıyorlar. Çözülemeyen düğümler çözülmeye başlıyor. Televizyonu kapatırken, insanlar uyumaya giderken daha huzurlu, daha mutlu gitsinler, daha hoş bir uykuları olsun istiyorum” diye konuştu.

Son Kitabı "Kırmızı Pelerin'i" Anlattı

Budayıcıoğlu önümüzdeki günlerde çıkacak olan “Kırmızı Pelerin” adlı kitabından da bahsetti. Kitapta bir taciz öyküsünü anlattığını söyleyen Budayıcıoğlu, “Son senelerde başımıza gelenleri, her gün haberlerde okuduklarımızı öğreniyorsunuz. Minicik çocuklar taciz ediliyor, tecavüze uğruyor. Bu çocuk bu tacizden ne kadar etkilenmiş kitapta bütün olarak bu suale yanıt veriyorum. Bu çocukların kendileriyle ilişkileri bu tacizden sonra ne oluyor. Bayanlarımızı anlatmak istiyorum. O bayanların mukadderatlarını anlatmak istiyorum. Benim anlatacağım öyküde çocukların mukadderatlarını babaları yazmış. Babanın bir inadı bir namus kavrayışı daha sonraki kuşakları ne hale getiriyor, nasıl yaşamlar yaşatıyor bunu okuyacaksınız” dedi.

Budayıcıoğlu, fuarın ikinci gününde de okurları için kitaplarını imza attı.

ANTALYA İGFA