Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanı Fahrettin Altun, filme ait paylaşımında, "Türk korunma sanayiinin mihenk taşlarından biri olan Şakir Zümre'nin 100 sene evvel kurduğu hayaller, bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın istemiyle bir bir yaşama geçiyor. Türkiye Asrı vizyonuyla, nice büyük projelere, nice büyük başarılara" ifadelerini kullandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Farkındalık ve Dayanışma İçin Özel Bir Anı! 3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Farkındalık ve Dayanışma İçin Özel Bir Anı!

 
Film, bir kız çocuğunun Asırlık Hayaller Sergisinde yer alan resimde Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında duran bireyin kim olduğunu dedesine sormasıyla başlıyor. Filmde Türk korunma sanayinin ehemmiyetli adlarından Şakir Zümre'nin öyküsü dede tarafından torununa anlatılıyor.

Atatürk'ün bundan 100 sene evvel Şakir Zümre'den Türkiye'nin yerli ve millî silah sanayisinin kurulmasına öncelik etmesini istediğini aktaran film, Şakir Zümre'nin Atatürk'ün teşvikiyle Türk Sanayii Harbiye ve Madeniye Fabrikasını kurduğunu ve burada uçak bombaları, denizaltı bombaları gibi pek çok ehemmiyetli korunma sistemi imaline imza attığını kaydoluyor.

Filmde, Atatürk'ün ölümünden sonra İkinci Dünya Savaşı yarıyılında fabrikanın muhtelif mazeretlerle kapatılmaya zorlandığına, Şakir Zümre'nin ise fabrikasını soba fabrikasına çevirmek zorunda kaldığına işaret ediliyor.

Filmin ikinci kısmında ise Türkiye’nin bu hayalinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde üretilen millî korunma sistemleriyle hakikat olduğuna dikkat çekiliyor.

Filmde, "Hep beraber surat senelik hayallerimizi hakikate dönüştürmeye devam ediyoruz. 100 Senelik Hayaller Yüzyıllık Projeler" ifadeleriyle Türkiye Asrı logosuna yer veriliyor.