1715772926 Image 1

Avrupa Birliği (AB) pazarı için yeni yasal gereklilikler kapsamında, Türk üreticilerinin ürünlerine akıllı telefonla taranabilir Dijital Ürün Pasaportları (DPP) yerleştirmesi gerekecek. Bu sayede tüketiciler, ürün bilgilerine internet üzerinden kolayca erişebilecekler.

Ekodenge, CIRPASS-2 projesi kapsamında Türk üreticilere destek olmak amacıyla DPP pilot çalışmalarına başladı. Digital Europe programı tarafından finanse edilen ve 12,5 milyon avroluk bütçeye sahip olan proje, 13-14 Mayıs 2024 tarihlerinde Brüksel'de başlatıldı.

Ekodenge, TRACID çözümü ile ev aletlerinin üretimden geri dönüşüme kadar tüm yaşam döngüsünü takip etmeyi ve üreticilere değer sağlamayı hedefliyor. CIRPASS-2 projesi, tekstil, ev aletleri, bilgi teknolojisi ürünleri gibi çeşitli alanlarda 13 öncü DPP'yi sergileyecek.

Sena Turizm, 30. Yılını Mercedes-Benz Tourismo Yatırımıyla Taçlandırdı Sena Turizm, 30. Yılını Mercedes-Benz Tourismo Yatırımıyla Taçlandırdı

2027 yılı itibarıyla, Türk tekstil ihracatçılarının AB pazarında ürün satabilmesi için DPP'lere sahip olması gerekecek. Diğer ürün grupları da kısa sürede bu gerekliliklere tabi olacak.

Ekodenge, Gorenje Hisense Kurutma Makineleri için 1000'den fazla tüketiciye DPP bağlantılı ev aleti sunarak, çözümünü Avrupa DPP sistemiyle entegre etmeyi planlıyor.

1715772847 Image 2

Editör: Eren Kalkan