Nevşehir Valiliği, uluslararası tanınırlığının yanı sıra kentin marka değerini artırmak amacıyla Kapadokya'da jeopark oluşturulması için çalışmalarını hızlandırdı. Kapadokya'nın sahip olduğu muhteşem doğal güzelliklerin jeopark ile taçlanması gerektiği düşüncesiyle çalışma başlatan Nevşehir Valiliği, çalışmaların tüm hızla devam ettiğini açıkladı. Bilindiği üzere 1985 yılında Göreme Milli Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştı. Onun dışında bölgede uluslararası tescilli bir alan yok iken Türkiye'de kurulacak olan ikinci jeopark olma özelliği taşıyan Kapadokya Jeopark ile turizmin Nevşehir'in ilçelerine turizm yayılacak.

FfoTyWGX0AERZn0

Çalışmalar kapsamında; Göreme açık hava müzesi, Hacıbektaş Müzesi, Paşabağları ve Zelve Ören Yerleri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Çatalkaya Volkanik Konisi, Üç Güzeller Peribacaları, Acıgöl Maarı, Kozaklı Termal Su Kaynakları, Açıksaray Ören Yeri, Nevşehir Kalesi- Kayaşehir-Kapadokya Jeopark Müzesi için yeni yönlendirme ve bilgilendirme levhaları takıldı. Öte yandan Kapadokya'da tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine ulaşımı kolaylaştırmak ve ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla yön ve bilgilendirme levhaları da takıldı.
243821928_10159191855997295_7691103936467375258_n

JEOPARK NEDİR?

Jeopark, herhangi bir coğrafi alanda bulunan, Yer’in jeolojik evriminin delillerini oluşturan, jeolojik ve jeomorfolojik açıdan öneme sahip lokasyonlar ile diğer doğal ve kültürel mirasın entegre bir şekilde korunup turizme kazandırıldığı doğa koruma ve sürdürülebilir kalkınma alanıdır.

Kapadokya Jeopark, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan Kapadokya Volkanik Alanının merkezi kesimini oluşturan alanı kapsar. Kapadokya Jeopark, 5485 km2 alan kaplamaktadır.