Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, devlet ve milletin el ele vererek yaraları sarmaya başladığını belirterek, "Bir yıllık süre sonunda inşallah deprem konutlarını söz verdiğimiz tarihlerde yapmış ve vatandaşlarımızı da burada barındırıyor olacağız." dedi.

Bakan Kirişci, eşi Hanife Kirişci ile Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde, depremzede vatandaşlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Deprem bölgelerinden gelen ve bakanlığa bağlı Ankara'daki 11 misafirhanede ağırlanan afetzede vatandaşların masalarına giderek, tek tek sohbet eden Kirişci, çocuklara oyuncak hediye etti. Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan yemek öncesinde konuşan Kirişci, depremzedelere geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Kirişci, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin "asrın felaketi" olduğuna işaret ederek, şiddeti, kapsamı ve şekli itibariyle geçmişteki depremlerle kıyaslanmayacağını söyledi.

Artçı sarsıntıları devam etmekte olan depremlerden 13,5 milyonluk nüfusun ve 110 bin kilometrekarelik bir coğrafyanın etkilendiğini vurgulayan Bakan Kirişci;

"Devlet ile millet el ele verdi çok şükür artık yaralarımız sarılmaya başlandı. Kurtarma çalışmalarımız tamamlanmış oldu. Bizim yapmamız gereken vatandaşlarımızın başını sokacakları çadıra kavuşmalarıydı, çadıra kavuştular. Şimdi konteyner kentleri kuruyoruz, konteyner kentler de yetmez dedik bir yıllık süre sonunda inşallah deprem konutlarını söz verdiğimiz tarihlerde yapmış ve vatandaşlarımızı da burada barındırıyor olacağız." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bu kapsamda 73 binden fazla köy evi inşa edeceklerini belirterek, bölyelikle kırsal bölgelerdeki üretimin aksamasına mani olacaklarını ifade etti.

Türk şirkete "Yılın En Büyük Yatırımcısı" ödülü verildi Türk şirkete "Yılın En Büyük Yatırımcısı" ödülü verildi

Bakanlığa bağlı Türkiye genelindeki misafirhanelerde, 7 bin 558 depremzede ağırlanmakta.

AA-20230301-30448348-30448344-TARIM_VE_ORMAN_BAKANI_VAHIT_KIRISCI_DEPREMZEDE_VATANDASLARLA_BIR_ARAYA_GELDI-min