Pattaya'da Nuruddin İslam Okulu'na Ziyaret: Çocukların Yüzündeki Gülümseme Her Şeye Değer Pattaya'da Nuruddin İslam Okulu'na Ziyaret: Çocukların Yüzündeki Gülümseme Her Şeye Değer

Kosova Meydan Muharebesi sonrası savaş meydanını gezerken Miloş Obiliç tarafından şehit edilen Murat Hüdavendigar'ın iç organlarının defnedildiği Sultan Birinci Murad Türbesi'nde düzenlenen törene, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fidan Brina Jılta, Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Kosova, Türkiye ve Kuzey Makedonya’dan çok sayıda davetli katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, Murat Hüdavendigar'ın savaş meydanında yaptığı dua Türkçe ve Arnavutça okundu, Üsküplü İlahiyatçı Süleyman Baki de Murat Hüdavendigar'ın hayatını ve iki ülke arasındaki tarihi anlattı.

Büyükelçi Angılı, törende yaptığı konuşmada, Kosova zaferinin tarihin akışını değiştiren bir savaş ve İstanbul'un fethinin habercisi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Balkanlarla etle tırnak gibi birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğuna dikkati çeken Angılı, "Hem kültürel olarak öyledir hem insan mayası olarak öyledir hem de bugün Osmangazi Belediyemiz gibi pek çok kuruluşumuzun hizmetleriyle bu tip anma etkinlikleri ve ortak tarihi mirasımızı yaşatan etkinliklerle bir bütündür. O yüzden Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan bu coğrafyaya 'gönül coğrafyamız' diyor. Çünkü bizim aramızdaki bağların gönül bağı olduğunu ben buradaki 4 aylık görev sürem sırasında gayet iyi anladım." ifadelerini kullandı.

thumbs_b_c_0539b171d454912ccbdcd3fd96c72688New folder (19)_New folder (11)_AA-31456567 (1)

Editör: Gülşehir Media