Deprem bölgesine ayni ve nakdi yardım sağlayan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED), öncelikle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da arama kurtarma faaliyetlerine destek verdi.

Konteyner ev, ısıtıcı, yatak, battaniye, yardım çadırı, kıyafet, ayakkabı, kuru gıda, su ve bebek mamasını 80 kişilik gönüllü ekibiyle ulaştıran dernek, tırlarla taşıdığı sağlık ve hijyen malzemelerini depremden etkilenen kişilere dağıttı. Barınma problemi yaşayan 159 kişiye pansiyon ve yurt imkanı sağlayan dernek, bebek bezi ve çocuk oyuncaklarını da afetzede çocuklara ulaştırdı.

İyilik Kapısı İnsani Yardım Derneği, ilk günden bugüne kadar 250 gönüllüsüyle birlikte deprem bölgesinde devam etti. Depremin ikinci günü Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine giden gönüllüler, yardım malzemelerini teslim etti.

Günlük 2 bin kişiye sıcak yemek dağıtan dernek, depremzede ailelerin bulunduğu köylere 3 bin gıda kolisi, 3 bin hijyen paketi, 4 bin battaniye, odun sobası, elektrikli soba, odun, iç çamaşırı, su, yatak, kıyafet, ayakkabı ve konserve dağıttı.

Dünya şampiyonu bilardocular kupalarıyla yurda döndü Dünya şampiyonu bilardocular kupalarıyla yurda döndü

Dernek, günde 2000 kişiye sıcak yemek, çorba ve kahvaltılık dağıtmaya devam ediyor. Medeniyet Uluslararası İnsani Yardım Derneği, deprem bölgesinde sıcak çorba, gıda, soba, hijyen paketi dağıtarak, çadır ve konteyner kurulumu gerçekleştiriyor.

Deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerine destek veren dernek üyeleri, hastane yakınlarında kurdukları mobil ikram merkezleriyle depremzedelere sıcak çay ve çorba ikram ediyor. Ayni ve nakdi yardımları deprem bölgesine gönderen dernek, Adana Ceyhan'da 100 tır kapasiteli lojistik merkezini faaliyete geçirerek, tüm STK'lerin kullanımına hazır hale getirdi.

Uluslararası Genç Turizmciler Derneği (Genç TÜRSAD), üniversitelerden 200'e yakın sağlık personelini deprem bölgesine ulaştırdı. Çeşitli yardımları depremzedelere ulaştıran dernek, psikoloji bölümünde okuyan öğrencilerin de bölgeye gönderilmesini sağladı. Çocuklara oyuncak yollayan dernek gönüllüleri, temin ettikleri çadırları afetzede ailelere teslim etti.

AA-20230302-30456543-30456541-STKLERIN_DEPREM_BOLGESINDEKI_YARDIM_SEFERBERLIGI_SURUYOR-min