Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, AFAD personeliyle iftar açtı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, AFAD personeliyle iftar açtı

Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri, dönüşümlü olarak ziyaret ettikleri deprem bölgesinde çocukların minik kalplerinden depremin izini silmek için çaba gösteriyor.

Bölgede bulunan ekibin lideri Ayşe Keskin, Elazığ'da 2020 yılında 6,8 büyüklüğünde gerçekleşen depremi yaşadıklarını ve Elazığ ile Malatya'da 41 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Kendi şehirlerinde de benzer şekilde çadır kentler kurulduğunu aktaran Keskin, "Bu ortamı 3 yıl önce yaşayarak deneyimledik. Buradaki insanları anlayabilen ilk şehir Elazığ oldu. Elazığ bölgesi bu anlamda çok güzel bir duyarlılık gösterdi. Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan 40 kişilik ekip olarak dönüşümlü olarak buradaki insanlara psikososyal destek vermek için geliyoruz." dedi.

Ayşe Keskin, çocukların yanı sıra annelere yönelik de çeşitli etkinlikler yaptıklarını belirtti.

Depremzedelerin yaşadıkları zorlu süreci hafifletmeye çalıştıklarını anlatan Keskin, "Buradaki insanlar artık yavaş yavaş normale dönmenin adımlarını atmaya başlamış. Çadırımızın kapısını çalıp kendi çadırlarında pişirmiş oldukları yemekten getirip ikram etmeleri benim için çok anlamlıydı. Zaten burada bu şoku ve travmayı atlatabilmenin en önemli yollarından bir tanesi de birbirimizi anlayabilmek, elimizi uzatabilmek. Birbirimize pişirdiğimiz aştan bu şartlar altında ikram edebildiğimiz sürece birbirimizin yaralarını hızlıca sarabileceğimizi düşünüyorum." dedi.

AA-20230319-30616074-30616069-ELAZIG_DEPREMINI_YASAYAN_SOSYOLOG_VE_EKIBI_KAHRAMANMARASTA_AFETZEDE_COCUKLARIN_YUZUNU_GULDURUYOR-min