Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, depremlerden sonra yaraları sarmak adına 508 personel ve 256 araç bölgeye sevk edildi.

Afetzedelere yeni yaşam alanlarının kurulması için Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin bölgedeki incelemelerinden sonra Altınşehir Mahallesi'nde konteyner kentin kurulacağı arazi belirlendi. Büyükşehir Belediyesinin sahip olduğu iş makineleri arazide kurulum öncesi hazırlık çalışmaları yürütmeye başladı. Gelecek haftadan itibaren ise montaj işlemine başlanacak.

Yüce, konteyner kentin içme suyu, atık su ve kanalizasyon altyapısının Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edildiğini ifade etti.

Sakarya'da bir kişi kayınvalidesini silahla yaraladı Sakarya'da bir kişi kayınvalidesini silahla yaraladı

Yüce, 400 konteynerden 350'sinin konaklama, 50'sinin de mescit, sağlık ocağı, kreş, market, çocuk oyun grupları gibi sosyal alan olarak 2 bin 500 kişiye hizmet vereceğini söyledi.

Konteyner kentte bir sene süresince tüm ihtiyaçların karşılanacağını, 3 öğün yemek hizmeti sağlayanacağını belirten Yüce, "Gayretimiz yaralara merhem olmak. 'En iyi biz anlarız.' diyoruz çünkü aynı durumu biz de yaşadık. 17 Ağustos 1999 gecesinde evimiz, barkımız yıkıldı. Onların yaşadığını en iyi hisseden şehir olarak 1 milyon tek yürek olduk. Tüm şehirleri gezdik, ihtiyaçları belirledik. Şimdi Adıyaman'da kuracağımız konteyner kentle 2 bin 500 kişiye yuva olmak istiyoruz. Pazartesi gününden itibaren kuruluma başlıyoruz. Konteynerlere ulaşmamızda bize destek olan iş dünyasına şükranlarımı sunuyorum." dedi.

AA-20230218-30346564-30346563-SAKARYA_BUYUKSEHIR_BELEDIYESI_ADIYAMANDA_KONTEYNER_KENT_KURACAK-min