Sağlıklı şehirler hareketinin büyüyebilmesi emeliyle 2005 senesinde Bursa Megakent Belediyesi liderliğinde kurulan ve hali hazırda başkanlığını Bursa Megakent Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği SKB, artık çalışmalarını Ankara bürosundan da yürütecek.ANKARA İGFA - Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, ‘kent sıhhati temasıyla‘ şehirlerle doğrudan iş birliği yoluyla uygulanacak siyasi ve sektörler arası teşebbüs olarak, 1988'de küresel ağ biçiminde kurulan Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’na 2005 senesinde dahil olmuştu.

Yarıyılın Bursa Megakent Belediye Başkanı merhum Hikmet Şahin’in liderliğinde ‘Bursa merkezli olarak’ 10 kurucu belediye ile çalışmalarına başlayan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, bugün 130 aza belediye ile Türkiye’de sağlıklı kentlerin yaradılışına liderlik eden ehemmiyetli bir müessesesel yapı haline geldi. Bugüne kadar çalışmalarını Bursa merkezli olarak yürüten ve hali hazırda başkanlığını Bursa Megakent Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, artık çalışmalarını Ankara merkezli olarak yürütecek.

Türkiye Sıhhatli Kentler Birliği’nin Ankara büroyu açılışı; Türkiye Sıhhatli Kentler Birliği Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Kültür ve Turizm Bakan Destekçisi Özgül Özkan Yavuz, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, AK Parti Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Efkan Ala, Muhammed Müfit Aydın, Zafer Yıldız, Emine Yavuz Gözgeç, Osman Mesten, Refik Özen, Atilla Ödünç, Ahmet Kılıç ve Mustafa Esgin, Balıkesir, Ağrı, Kestel, Yenişehir, Karacabey, Yıldırım, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan, Ağrı, Ürgüp, Sandıklı, Trabzon, Darende, Çankırı, Şırnak ve Artuklu belediye başkanları, AK Parti Bursa Şehir Başkanı Davut Gürkan ve Ankara’daki Bursalı bürokratların katıldığı merasimle yapıldı.

BAŞKANLAR ŞEHİRLERİNİN HEKİMİ

Türkiye Sıhhatli Kentler Birliği ve Bursa Megakent Başkanı Alinur Aktaş, konuşmasında birliğin kuruluşuna liderlik eden başkanlardan Hikmet Şahin’i rahmetle anarken, birliğin bugünlere gelmesine katkı veren başkanlar Recep Altepe ve Menderes Türel’e de teşekkür etti.

Başkan Aktaş, Türkiye Sıhhatli Kentler Birliği’nin beynelmilel temsili sebebiyle ‘bakanlıklar, Türkiye Belediyeler Birliği, DSÖ Türkiye büroyu, Birleşmiş Milletlere bağlı öteki müessese ve kuruluşlar ile ortak çalışma alanlarında’ işbirliklerinin daha faydalı hale getirilmesi emeliyle Ankara bürosunu açtıklarını söyledi. 

YENİ NESİL BELEDİYECİLİK

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin de sağlık olmayınca nelerin yaşandığının pandemi sürecinde çok acı bir biçimde deneyim edildiğini anımsattı. Fertlerin, ailelerin, şehirlerin ve ülkelerin kesinlikle sağlıklı olması gerektiğine dikkat toplayan Şahin, "Yeşil alanı artıramazsanız, sağlıklı olamazsınız. Spor yaptıracak kentsel tasarılamayı yapmazsanız, sağlıklı olamazsınız. O surattan yeşil şehirleri, yeni nesil belediyeciliği hep beraber inşa etmeliyiz” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman ise Bursa Megakent Belediyesi liderliğinde kurulup bugünlere gelen hoş birlikteliğin oluşmasına katkı sunan, katkısı olan herkese teşekkür etti. Bursa Milletvekili Efkan Ala ise kent yerine şehir sözcüğünün çok daha doğru olduğunu belirterek, “Kenti kurar, kaldırır, değiştirebilirsiniz ama şehri, o tarihi yaşamadan, yine inşa edemezsiniz. Zira şehir, zamanla beraber, yaşanılanlarla beraber şehirdir. 1000 senelik şehirse, o şehri inşa etmek için 1000 sene gerekir” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Ankara büroyu, kurdele kesilerek hizmete açıldı.

Kaynak: igf