Rusya-Ukrayna savaşının birinci yıl dönümü sebebiyle Ukrayna'nın Londra Büyükelçiliği önünde birçok kişi toplanarak savaşta yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen anma törenine katıldı.

Törene katılan kişiler, ellerinde Ukrayna bayrakları ile "Ukraynalı çocukları kurtarın", "Rusya'yı BM'den kovun" ve "Ukraynalıları öldürmeye son verin" yazılı pankartlar ile birlikte savaştan karelerin yer aldığı fotoğrafları taşıdı.

Çok sayıda Hristiyan din adamının da katıldığı törende, savaşta vefat eden Ukraynalılar anıldı, dua edildi ve ilahiler söylendi.

Ukrayna'nın Londra Büyükelçiliği önünde bulunan St. Volodymyr heykeline çok sayıda çelenk ve savaşta yaşamını yitiren Ukraynalı çocukları temsilen oyuncaklar bırakıldı.

Düzenlenen törene katılan Ukrayna'nın Londra Büyükelçisi Vadym Prystaiko, burada Ukraynaca ve İngilizce yaptığı konuşmasında, ülkesinin Rusya'ya karşı verdiği mücadelenin birinci yıl dönümü olduğunu belirtti.

Bu mücadelede ülkesini destekleyen bütün uluslara teşekkür eden Ukraynalı Büyükelçi,"Batı, şimdi Rusya tehdidinin farkına vardı." ifadelerini ekledi.

Ukrayna'nın Londra Büyükelçiliği önündeki tören sonrası grup, aynı caddede bulunan Rusya'nın Londra Büyükelçiliğine yürüdü.

Çoğunluğu Ukraynalılardan oluşan grup, elçilik önünde Rusya aleyhinde slogan attı.

AA-20230224-30405663-30405649-RUSYAUKRAYNA_SAVASINDA_HAYATINI_KAYBEDENLER_LONDRADA_ANILDI-min-1

AA-20230224-30405663-30405650-RUSYAUKRAYNA_SAVASINDA_HAYATINI_KAYBEDENLER_LONDRADA_ANILDI-min-1