Türkiye'de 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli toplamda 11 ili etkileyen depremler nedeniyle İtalya’nın başkenti Roma depremzedelere yardım için harekete geçti.

Roma Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Savunma işbirliğinde, kurumsal ya da dernekler vasıtasıyla yapacakları yardımları bırakabileceği kent genelinde 6 merkez oluşturuldu.

Roma Belediyesi Sivil Savunma Direktörü Giuseppe Napolitano, Via del Bel Poggio Caddesi'ndeki 5 numaralı yardım toplama merkezindeki yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi etkileyen deprem felaketi sonrasında hemen Roma Belediyesi ile işbirliği içindeki Sivil Savunma gönüllüleri tarafından büyük bir duyarlılık ve dayanışma hareketi başlatıldı." cümlelerini kullandı.

Bu hareketin sonucunda toplanacak yardımların ihtiyaç sahiplerine ivedilikle ulaştırılmasına yönelik bu operasyonun Roma Belediyesi ve Sivil Savunma tarafından yönetilmesinin kararlaştırıldığını belirten Napolitano, "Bu noktada, hızlı ve güvenli bir teslimat köprüsü oluşturulması için Türk Büyükelçiliği ile temasa geçildi." dedi.

Napolitano, gönüllüleri vasıtasıyla şehrin farklı noktalarında pek çok yardım toplama merkezi oluşturulduğunu ifade ederek, "Bu, böylesine ciddi ve etkileyici bir felaket karşısında şu anda gerçekten buna ihtiyaç duyanlara el vermek maksadıyla yapılan bir girişim." dedi.

Bu dayanışma girişiminin geçen pazartesi başladığını belirten Napolitano, "Burası eşyaların toplandığı ve tasnif edildiği noktalardan birisi. Materyaller daha sonra İstanbul'a ulaştırılmak üzere buradan THY hangarlarına taşınacak." ifadesini kullandı.

Yardım malzemelerini haftalık olarak THY'ye iletecekleri bilgisini veren Napolitano, şu anda tasnif ve sayım yaptıklarını, gelecek hafta başında ilk hafta toplanan malzemeleri ileteceklerini belirtti.

AA-20230224-30403689-30403683-ROMADA_TURKIYEDEKI_DEPREMZEDELER_ICIN_YARDIMLAR_DEVAM_EDIYOR-min