Sixt Türkiye, Eğitimde Bir İlke İmza Attı! Sixt Türkiye, Eğitimde Bir İlke İmza Attı!

Daha önce %8 ve %18 olan KDV oranları, sırasıyla %10 ve %20'ye yükseltildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 26 Nisan 2014 tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde yapılan değişikliklerle, restoranlar ve benzeri işletmelerde uygulanan düşük KDV oranlarının artırıldığı bildirildi.

Yeni düzenlemeye göre, restoranlar, kafeler ve pastaneler gibi hizmet veren işletmeler, kendileri tarafından hazırlanan ya da dışarıdan temin edilen yiyecek ve içecekler için %10 KDV uygulayacak. Bu değişiklikle birlikte, işletmelerin et, su, meyve suyu gibi gıda malzemelerini %1 KDV ile faturalandırma pratiklerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, telefon veya internet üzerinden yapılan siparişler ve gel-al hizmetleri de yeni KDV oranları kapsamında değerlendirilecek. İşletme ruhsatı olmaksızın müşterilere masa veya oturma yeri sağlayarak yiyecek ve içecek hizmeti sunan yerler, bu düzenlemeyle aynı vergi oranını uygulamak zorunda kalacak.

Yeni KDV düzenlemesi, tebliğin yayımını takip eden ayın başında yürürlüğe girecek ve uygulamalar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek. Bu değişiklikle birlikte, işletmeler ve tüketiciler arasında dengeli bir vergilendirme sistemi sağlanması amaçlanıyor.

Editör: Kapadokya Medya