Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 84 yıl önce ebediyete intikal ettiği Dolmabahçe Sarayı bu yıl da vatandaşların akınına uğradı. Sarayın bahçesinde ve çevresinde sabahın erken saatlerinden itibaren büyük bir kalabalık oluştu. Saat 09.05'i gösterdiğinde sarayı çevresinde toplananlar saygı duruşuna geçti. Ata'nın hayata gözlerini yumduğu odayı ziyarette ise duygu dolu anlar yaşandı...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında, Dolmabahçe Sarayı’nda vatandaşlar tarafından anılıyor.

dolmabahce1

Sabah erken saatlerden itibaren Dolmabahçe’ye akın eden kalabalık saray çevresi ve bahçesinde büyük bir kalabalık oluşturdu.

dolmabahce2

Atatürk’ün 84 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’ndaki 71 numaralı odada ise resmi törenin ardından vatandaşların ziyaretine açıldı. Oda önünde uzun kuyruklar oluştu.

dolmabahce4

Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de yaşamını yitirdiği Türk bayrağı örtülü yatağının iki yanında iki polis memuru saygı nöbeti tuttu.

dolmabahce5

Sırayla içeri alınan genç, yaşlı, çocuk binlerce vatandaş Ata’nın yatağına karanfil bırakıp saygı duruşunda bulundu. ziyaretler sırasında hüzün dolu anlar yaşandı.

dolmabahce7

Kimi vatandaşlar Atatürk’ün yatağının önünde dua okurken kimileri de fotoğraf ve video çekti. Ziyaret sırasında bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.