NEVÜ'de 'Uluslararası Çin Dili Günü' Etkinliği: Çin Kültürü ve Dili Üzerine Renkli Gösteriler

Etkinlik, Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Kongre Merkezi'nde çeşitli gösteriler ve kültürel etkinliklerle gerçekleşti.

Aksigorta’da Görev Değişikliği! Aksigorta’da Görev Değişikliği!

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin'in katılımıyla gerçekleşen etkinliğe, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhou Meifen, NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özlem Fındık, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ensar Çetin ve birçok akademisyen ve öğrenci katıldı. Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sema Gökenç Gülez, etkinliğin amacının UNESCO tarafından 20 Nisan'ın Uluslararası Çin Dili Günü olarak ilan edilmesinin ardından Çin kültürüne ve diline dair farkındalığı artırmak olduğunu belirtti.

Etkinlik kapsamında, öğrenciler Çin kültürüne dair şarkı, şiir, dans, kaligrafi, dövüş sanatı gösterisi ve geleneksel Çin Kıyafetleri Defilesi gibi performanslar sergiledi. Aynı zamanda Çin kültürünü yansıtan geleneksel el sanatları, Çin kaligrafisi, yeşil çay ikramı, Çin burçları ve Çince dövme gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Katılımcılar, Çin kültürünün zenginliğini ve çeşitliliğini deneyimleme fırsatı buldu.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhou Meifen, NEVÜ'nün tarihsel ve doğal dokusundan etkilendiğini belirterek, Çin ve Türkiye arasındaki kültürel ve akademik bağların güçlenmesinin önemine vurgu yaptı. NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ise, Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün NEVÜ'nün kültürel çeşitliliğini artırdığını belirtti ve öğrencileri farklı kültürleri öğrenmeye teşvik etti.

Etkinlik sonunda düzenlenen yarışmalarda birinci olan öğrencilere ödüllerini NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhou Meifen ve Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sema Gökenç Gülez takdim etti.

A W190990 06A W190990 04A W190990 02

Editör: Kapadokya Medya