Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra, yaşadıkları şehirlerden ayrılarak Nevşehir'e gelen ve aileleri ile Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesindeki öğrenci yurtlarında ağırlanan çocuklar, akşamları geleneksel gölge oyunlarıyla neşeleniyor.

AA-20230312-30545333-30545330-DEPREMIN_GOLGELEDIGI_YUZLERI_GOLGE_OYUNU_ILE_GULDURMEYE_CALISIYOR-min

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Türk Halk Bilimi Bölümü Araştırma Görevlisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Yücel Özdemir, gölge oyununu sahnelemek adına beraberinde taşıdığı platform ve kuklalarla afetzedelerin konakladığı yurtlarda gösteri gerçekleştiriyor.

Hacivat ve Karagöz ile Beberuhi, Tuzsuz Deli Bekir, Çelebi başta olmak üzere çeşitli karakterlere ses ve can olan Özdemir, sunduğu gösterilerle çocukların yanı sıra ebeveynlerinin de eğlenceli vakit geçirmesini de sağlıyor.

Özdemir, sunduğu gösterilerden sonra deneyimlemek isteyen çocuklara atölye eğitimi de veriyor.

Rıtvan Köybaşı'ndan Binali Yıldırım'a taziye dilekleri Rıtvan Köybaşı'ndan Binali Yıldırım'a taziye dilekleri

Özdemir, yaklaşık 10 yıldır gölge oyunu icra ettiğini, depremlerden sonra depremzedeler için etkinlik düzenlemeye başladığını aktardı. Haftanın bazı günleri öğrenci yurtlarında gölge oyunu sahnelediğini belirten Özdemir, şu ifadelere yer verdi:

"Üniversite bünyesindeki Nevşehir Kapadokya Araştırma Uygulama Merkezi ile beraber çocuklara ulaşmaya çalışıyoruz. Çünkü biz böyle doğal felaketlerde kültürel miras etkinliklerinin bizim psikososyal birçok sorunumuza cevap vereceğini düşünüyoruz. Kültürel mirasla bu süreçte destek olmaya çalışıyoruz. Hem üniversite hem de içinde bulunduğumuz Hacivat-Karagöz sanatının temsilcisi sivil toplum gruplarıyla beraber devam edeceğiz. Karagöz sanatı somut olmayan kültürel mirasın bir unsuru. Biz burada gelecek kuşakların deneyimleyerek bunu öğrenmesini hedefliyoruz."

Özdemir, oyunun sonunda atölye çalışması yaptıklarını aktararak, "Bu doğrultuda özellikle çocukların etkileşim içinde bu deneyimi yaşamalarını istiyoruz. Karagöz perdesi 7'den 70'e herkesi etrafında topluyor. Orada anlatılan dramatik kurguyu izlemek istiyorlar. Seyirci olarak hep beraber o anı yaşıyor. Biz de Karagöz aracılığıyla bir şeyler anlatmaya, mesaj vermeye çalışıyoruz." dedi.

Gölge oyununu izleyen çocuklardan Alper Özkan da daha önce çizgi filmini izlediği Hacivat ve Karagöz'ü canlı performansla seyretmenin kendisi ve arkadaşlarını mutlu ettiğini belirterek, "Hacivat ve Karagöz güzel bir sanat. Eski zamanlarda eğlenmek için izlerlermiş. Gölge oyununu ben de denedim, çok güzeldi." dedi.

AA-20230312-30545333-30545332-DEPREMIN_GOLGELEDIGI_YUZLERI_GOLGE_OYUNU_ILE_GULDURMEYE_CALISIYOR-min