Nevşehir İl Müftülüğü tarafından tarihi Kurşunlu (Camii Kebir) başta olmak üzere tüm camilerde Kadir Gecesi münasebetiyle programlar gerçekleştirildi. 

Yatsı namazı öncesi başlayan programlarda Nevşehir İl Müftülüğü ilahi ekipleri tarafından mevlid-i şerif, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve salâvatlar okunarak dualar edildi.

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olarak yer alıyor.

"Sonbahara Son Güller" Nevşehir'de sahnelenicek. "Sonbahara Son Güller" Nevşehir'de sahnelenicek.

Kur'an-ı Kerim'de Kadir Suresi'nde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

Kadir Gecesi dolayısıyla Cami Kebir (Kurşunlu) Camii'nde yatsı namazından önce gerçekleştirilen programla idrak edildi. Programda İl müftüsü Kazım Güzel Sohbet ve akabinde dua etti.

İl Müftüsü Kazım Güzel sohbetinde, Kadir Gecesi'nin İslam ve Müslümanlar için çok önemli olduğunu belirtti.
Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesi'nin "Bin aydan daha hayırlı" şeklinde tanımlandığını anımsatan Müftü Güzel, şöyle devam etti:
"Kadir Gecesi'nde melekler ve Cebrail'in Allah'ın izniyle her iş için inecekleri ve tan yerinin ağarmasına kadar o gecenin esenlik, barış ve selamet içinde kalacağı belirtilir. Demek ki bu gece oldukça önemlidir. Kadir Gecesi'nin önemi, Kur'an-ı Kerim'in ramazanda, o gecede nazil olmaya başlamasıyla ilgilidir. Kadir Gecesi'nin önemi, insanlığın ve birlikte Müslümanların insanlık için hidayet kitabı olan Kur'an ile tanışmaları ve muhatap olmaya başlamalarından gelmektedir." 

Konuşmasının devamında İl Müftüsü Güzel; ’’ Kur’an-ı Kerim’in inişi ve korunuşu ile mucize bir Kitap olduğunu ve etki alanının tüm kâinatı değiştirdiğini ifade eden Müftü Güzel "Cenabı Hakk'ın arzı buluşturduğu en güzel nokta vahiydir, yani kelamı kadim Kur'andır.  Peygamber (s.a.v)’e vahyettiği bu kitap Mekke'ye iniyor şehirlerin anası oluyor, bir aya iniyor onu on bir ayın sultanı Ramazan yapıyor. Bu kitap bir geceye iniyor onu bin aydan hayırlı, bir gece kılıyor. Bir dağa, bir mağaraya indiriyor orayı rahmet ve bereket menbaı haline getiriyor. Cahiliye arabına indiriyor, Ashab-ı kiram yapıyor. Yani Kur'an'ın değdiği,  indiği ve buluştuğu her yer, bütün yönüyle bereketin, faziletin, ikramın ve kerem'in kaynağı oluyor.’’dedi 

Kadir Gecesi'nin Müslümanlar için büyük fırsat olduğunu belirten Güzel, "Bu gece, Allah'a yakarmak, kendini muhasebeye çekmek, Kur'an ile yeniden tanışmak ve muhatap olmak suretiyle değerlendirilmelidir. Müslümanlar bu gece, bir kez daha Kur'an'ın önemini düşünüp kavramalı ve onu okuyup anlamaya çalışmanın kurtuluşu için gerekli olduğunu idrak etmelidir." ifadelerini kullandı.
Kadir gecesi özel programı, kılınan Tesbih Namazı ve Sakal-ı Şerif ziyareti ile sona erdi.