Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Oğulkaya köyünde 1994 yılında kaybolan  babasını arayan kişi, zaman aşımını uğrayan savcılıktaki dosyasının yeniden açılmasını sağladı.

Çocukluğundan beri kendilerini terk edip başka bir şehirde yaşadığını düşündüğü 1962 doğumlu babası Mustafa Çekiç'in öldürüldüğünü iddia eden Engin Çekiç (36), o dönemde köylerinde ve çevre köylerde yaşanan olayları araştırıp savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Çekiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine ait küçükbaş hayvanları arazide otlatırken yanına gelen bir köylüsünün, babasının öldürüldüğünü anlattığını, bunun üzerine olayı araştırıp savcılığı bilgilendirdiğini belirtti.

Babasının, 1994 yılında köydeki bir düğüne gittiğini, buradan ayrıldığında ise elektik kesintisi nedeniyle köyün karanlığa büründüğünü ve bu sırada silah sesleri duyulduğunu bildiklerini ifade eden Çekiç, babasından o günden sonra haber alınamadığını anlattı.

Babasının kaybolmasından bir süre sonra kırsal alanda yanmış ceset bulunduğunu, kimliği belirlenemeyen cesedin jandarmanın gözetiminde mezarlıkta toprağa verildiğini öğrendiğini aktaran Çekiç, cesedin babasına ait olduğunu iddia etti.

Çekiç, "Savcılığa haber verdik. İki mezar yeri açılıp incelendi ama çocuk cesedi çıktı. Ben olayı öğrendiğimden beri bu mezarlığa geliyorum, dua ediyorum. Babamın biran önce buradan çıkarılıp kendi köyümüze defnedilmesini istiyorum." dedi.

Kayıp Mustafa Çekiç'in arkadaşı Şener Korkmaz da o dönem yanmış cesedi gördüğünü, tanınmaz halde olduğu için yakındaki bir köye götürülerek defnedildiğini söyledi.

Cesedin kime ait olduğunu bilmediğini dile getiren Korkmaz, "O zaman yakınları DNA testi isteseydi açığa çıkardı. Jandarma karakol komutanı çevre köyleri telefonla aradı ama cesede sahip çıkan olmadı." diye konuştu.

Gülşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Engin Çekiç'in başvurusunun ardından bazı köylülerin ifadelerine başvurulduğu, DNA testi yapılması için sahipsiz cesedi gömen kişilerin gösterdikleri mezarlarda inceleme yapıldığı ancak yetişkin erkeğe ait kalıntılara rastlanmadığı öğrenildi.

Savcılığın soruşturması sürüyor.

Kaynak:AA