Araştırmaya göre, bu âlimler edebiyat, İslam felsefesi, din, filoloji, hadis, ahlak, siyaset, tıp ve hukuk gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yapmış ve önemli eserler bırakmışlardır.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Aktekin, 2024-EKPSS Adaylarına Başarılar Diledi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Aktekin, 2024-EKPSS Adaylarına Başarılar Diledi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin öncülüğünde düzenlenen "Nevşehirli Âlimler Sempozyumu"nda, Nevşehir'de yetişmiş ve eserler vermiş bu 25 âlimin tespit edildiği açıklandı. Sempozyuma, Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nevşehir İli Hayırlı Hizmetler Kültür ve Dayanışma Vakfı gibi çeşitli kurum ve kuruluşlardan temsilciler ile akademisyenler, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Nevşehir'in tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir olduğunu ve pek çok âlimin burada yetiştiğini vurguladı. Prof. Dr. Durmuş, "Araştırmalarımız neticesinde vefat etmiş ve eserler bırakmış 25 âlimin ismine ulaştık. Bu âlimler arasında Hünkar Hacı Bektaş Veli, Hoca Gülşehir, Çelebizade Hazim Ahmed Efendi, Damat İbrahim Paşa ve Şeyhülislâm Ürgüplü Mustafa Hayri Efendi gibi önemli isimler yer alıyor" dedi.

NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özlem Fındık ise sempozyumun, Nevşehir'in bilgi ve hikmet mirasını gelecek nesillere aktarmak için önemli bir fırsat sunduğunu belirtti. Prof. Dr. Fındık, "Nevşehir, tarih boyunca pek çok âlimin, hikmetin ve irfanın yetiştiği bir şehir olmuştur. Bu sempozyum, bu mirası yaşatmak ve geleceğe taşımak için önemli bir adım" şeklinde konuştu.

Nevşehir Vali Yardımcısı Hüseyin Çam, sempozyumda yaptığı konuşmada, "Bu sempozyumun, Nevşehir'in zengin kültürel ve ilmi mirasını ortaya koyarak hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

"Türkiye'nin dört bir yanından akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen bu sempozyum, Nevşehir'in ilmi ve kültürel zenginliğini ortaya çıkarmak açısından büyük önem taşıyor. Elde edilen bulgular, şehrin tarihteki âlimlerle olan güçlü bağını gözler önüne seriyor. Bu tür etkinliklerin, Nevşehir'in ilmi mirasını geniş kitlelere tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için önemli olduğu ifade ediliyor.

A W191161 06A W191161 05A W191161 04A W191161 03A W191161 02A W191161 01

Editör: Kapadokya Medya