Daha sonra ilçe müftülüğüne uğrayan İl Müftüsü Güzel, Gülşehir İlçe Müftüsü Talat İlbahar’dan Müftülük çalışmaları ve Vakıf hizmetleri hakkında bilgi edindi. 

Sonrasında Gülşehir İlçe Müftülüğü 2023 yılı Mart ayı personel toplantısında yer aldı. Gülşehir Kaymakamlığı Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantı, Gülşehir İlçe Müftülüğüne bağlı Yamalı Köyü Cami İmam Hatibi Furkan Koca tarafından okunan Kur’an-ı kerim tilaveti ile başladı. Toplantıya program açılışında okunan Yasin Suresinin 77-83. ayetlerinin muhtevasını belirterek başlayan İl Müftüsü Güzel, ’’ Değerli kardeşlerim; hepinizi Allah'ın selamıyla selamlıyorum. Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, lütfü kerem'i ve inayeti kulluğumuza vesilesi olsun. Yaptığımız yapacağımız bütün hizmetlerde ihlas ve samimiyetten ayırmasın. İstikamet üzere kılsın. Rabb'imiz İnşallah bizi sevdiklerimizi, sevenlerimizi ve bütün ümmeti Muhammed’i her türlü kötülüklerden, musibetlerden korusun ve muhafaza buyursun. Dünyada hiç kimsede sizin makamınız gibi ibadet şuuruyla dinlemek mecburiyetinde olunan bir makam yoktur. Değerli kardeşlerim; Kur'an ve sünnetten uzak olan bütün hayatlar, bütün anlayışlar ve bütün düşünceler yok olmaya mahkûmdur.’’ dedi. Konuşmasının devamında din görevliliği gibi ulvi bir vazifenin önemine dikkat çeken İl Müftüsü Güzel, "Değerli kardeşlerim; Kur'an eğitiminden geçmeden bu topluma nasıl Hz. Peygamberin yaptığı görevi gereği gibi ifa edebiliriz. Allah'ın eğitiminden geçmek, peygamberin terbiyesinden geçmek onun edebiyle edeplenmek adına Allah'ın kulluğunu yaşama adına, bu terbiyeyi almayan, ilim ve irfaniyet mektebinden geçmeyenin bu toplumun önüne geçip terbiyeci olması mümkün değildir. Arşın talebesi olmadan arzın hocası olunmaz. Allah'ın dinini insanlara öğretecek insanlarız, görevlileriz. Allah size Hz. Peygamberin oturduğu makamı nasip etti. Sizler çok önemlisiniz. Öneminizin ve sorumluluğunuzun şuuruna ve farkına varın. Sizler peygamber varislerisiniz. Hepimiz doğru olacağız. Her birimiz, her görevlimiz tavrıyla, sözüyle ve yaşantısıyla örnek olacak, Kur'anı ve sünneti toplumla buluşturacak kimselersiniz. Sizler çok önemli kimseler olarak, kendinizi İslam’ın gerektirdiği şekilde donatarak sizlerden dini anlamda rehberlik bekleyen topluma rehberlik edeceksiniz. Kendi makamınıza önce kendiniz saygı duymalısınız. Görevimiz çok yüce, çok değerli ve faziletlidir.’’ dedi. 

Gülşehir Belediye Başkanı 18 Mart çelenk sunma töreninde Gülşehir Belediye Başkanı 18 Mart çelenk sunma töreninde

İl Müftüsü Güzel konuşmasını şöyle sürdürdü; ’’Özellikle her zamankiden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz yardımlaşma ve dayanışma konusunda asrın felaketini yaşadığımız bu günlerde Başkanlığımızın talimatı ve İl müftülüğümüzün koordinesinde depremzede kardeşlerimizle daha fazla bir araya gelerek, kardeşlerimizin yaşadıkları bu travmayı en az hasarla atlatma konusunda çok önemli görevler icra ettiniz. Bu konuda sizlere çok teşekkür ediyorum. ” dedi.
Öğleden sonra ki oturumda ise Kur’an kursu öğreticileri ile bir araya gelen İl Müftüsü Güzel, ’’ Değerli hocalarım; Cenab-ı hak sizleri en hayırlı bir görevle istihdam etti. Yaptığımız bu görev aynı zamanda kulluğumuzun bir göstergesidir. Kur’ana ve sünnete göre bir hayat yaşayıp onu da görevli olduğumuz yerde ki insanlara anlatmaktır. Tüm huzursuzlukların kaynağı Kur’an ve sünnetin gerçek manada hayata aktarılamamasından kaynaklanmaktadır. Karşılığı cennet olan bir görev yapıyorsunuz. Bundan dolayı sizler Hz.Peygamberin getirdiği değerleri bu topluma taşımalısınız. Topluma sağlıklı bir din bilgisi vermekle yükümlüyüz.
’’ ifadeleri ile konuşma yaptı. 

Yapılan toplantılarda İl Müftüsü Kazım Güzel, Gülşehir İlçe Müftüsü Talat İlbahar ve  Müftülük personeli ile  Gülşehir İlçe Müftülüğüne bağlı İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticileri de yer aldı.