Nevşehir Gülşehir İlçesi Yeşilyurt Köyü

Gülşehir’e bağlı Yeşilyurt köyü dışarıya fazla göç vermeyen yerleşim yerlerinden biridir. 2018 yılında yapılan sayımda köyün nüfusu 221'den 254'e yükselmiş ve bu gerçekten şaşırtıcı bir rakam olarak insanların karşısına çıkmıştır. 2019 yılında köy nüfusu 250 olarak belirlenirken, bundan bir yıl sonra 2020 yılında köy nüfusu 263'e çıkmıştır. Genel olarak köylerde bu tür bir nüfus sayımının ender rastlandığını söylemek gerekir. Daha çok köylerden dışa doğru göç yaşanırken Yeşilyurt köyü, dışarıya pek fazla göç vermemiştir.

Doğal güzellikler, bu köyün yapısı ile uyumlu bir sonuç ortaya koymuştur. 1928 yılı kayıtlarında köyün adı Sığırlı olarak bilinirken, 90'lı yıllarda Yeşilyurt olarak değişmiş ve yıllardan beri bu ismi kullanmaya devam etmiştir. Nevşehir il merkezine uzaklığı 38 kilometre olan köy, Gülşehir ilçe merkezine 22 kilometre mesafededir. Köy halkının güzel doğada yaşamaktan keyif aldığı rahatlıkla söylenebilir. Hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan bu köyün rakımı ise 910 metredir.

İç Anadolu ve Nevşehir için bu oldukça düşük bir seviye olarak görülebilir. Ortalama 1000 ila 1050 metre rakım bu bölgelerde, daha sık görünen bir yükseklik seviyesi olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Hacılar köyünün komşusu olarak da karşımıza çıkmış olan Yeşilyurt köyü, doğal güzellikleri ve köyün muhteşem manzarası ile kesinlikle insanların ikamet etmekten keyif aldığı bir yerleşim yeri olarak kendini göstermiştir.

Yeşilyurt Köyü Geçim Kaynakları

Yeşilyurt köyü Nevşehir ilinin sıradan köylerinden biridir. Nevşehir köylerinde genel olarak tarım arazileri oldukça verimli kullanılır. İşin uzmanı olan bireyler, tarım çalışmalarını çok bilinçli ve profesyonel şekilde yapmaktadır. Özellikle bölgesel olarak yapılan değerlendirmelerde, toprağın yapısı ve iklim koşulları buradaki yetiştirilecek ürünün belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Üzüm bağları ile adını duyuran olan Nevşehir, kabak çekirdeği ve patatesi ile de dikkat çekmektedir. Hububat ve diğer ürünler konusuna ek olarak, tahıl üretimi konusunda yine Nevşehir’in tarım faaliyetleri her zaman dikkat çekmektedir. Geçim kaynağı olarak köydeki yatırımlara bakıldığında zaman, tarım ve hayvancılık gibi konularda elbette insanların bazı yatırımları söz konusu olmaktadır. Hayvancılık çok gelişmiş olmamakla birlikte, bireysel olarak insanların kendi ihtiyacını karşılamak adına iç Anadolu bölgesinde bu yatırımları sıklıkla görmek söz konusudur.

Bahar ve yaz aylarında köyün yemyeşil ve olağanüstü görüntüsü ortaya çıkmaktadır. Bu yeşillik görüntüsünde, iğde ağaçları, söğütler ve özellikle de kavak ağaçlarının önemli bir etken olduğunu söylemek gerekir. Ekinler, ürünler ve doğal bitki örtüsü çevresinin yemyeşil görüntüsü adeta köye de adını vermiştir. Hafif düzlük ve hafif yamaç görüntüsü ile karşımıza çıkan muhteşem köyde, geçmiş mimari örneklerinden ve günümüzün modern mimari örneklerinden pek çok farklı seçeneği bulmak söz konusu olmuştur.

Gülşehir Yeşilyurt Gençliğinin Projeleri

Yeşilyurt köyü çok fazla dışarı göç vermeyen köylerden biridir. Genellikle köy halkının her yaş grubunda burada memnuniyeti öne çıkmaktadır. Yaşam alanı olarak oldukça elverişli imkânlara sahip olan köyde, huzurlu ve mutlu bir yaşam söz konusu olmaktadır. Özellikle ana yolunun geçiş güzergâhı ve ulaşım konusundaki geniş imkânlar sayesinde, köyün gençleri önemli fırsatlardan istifade etmektedirler. Turizm bölgesi olan Nevşehir’de iş ve istihdam fırsatları olumlu şekilde gelişim göstermiştir. Sanayi yatırımlarının bulunmuş olduğu yakın illerde ise Nevşehir’deki gençler için önemli fırsatlar ortaya çıkmıştır.

Gerek mesleki anlamda gelişim gerekse de iş ve istihdam konusundaki fırsatlar, bölge halkını her zaman olumlu derecede etkilemiştir. İş yatırımları ve istihdam konusundaki gelişmiş imkânlar, bölge halkının çalışma potansiyelini pozitif olarak etkilemiştir. Köyde yapılan yatırımlar her zaman için verdiği en iyi sonuçla birlikte insanlara memnuniyet sağlamıştır. Yaşamak için gayet huzurlu bir ortam ve sağlıklı bir köyün yapısı burada insanların ilgisini çekmiştir. Böylelikle köyde kalmak burada yaşamak pek çok insan için oldukça uygun ve avantajlı bir fırsat olarak görülmüştür.

Yeşilyurt Köyü Halkı ve İnsanları

Yeşilyurt köyü halkı oldukça samimidir. Sıcak ve misafirperver olarak karşımıza çıkan insanlar, elbette konaklama konusunda misafirlerine büyük bir avantaj sağlamaktadır. Köy halkının paylaşım konusunda da oldukça önemli derecede özellikleri ortaya çıkmaktadır. Belli birtakım yetenekleri olan, bununla birlikte samimi ve sıcakkanlı olan Yeşilyurt köyü halkı, her zaman için konuklarına en iyi şekilde davranmıştır. Burada insanların birbiriyle olan komşuluk ve akrabalık ilişkileri oldukça olumlu sonuçlar yaratmıştır.

Köye dışarıdan gelen insanlar ise köylüler tarafından her zaman en iyi şekilde ağırlanmıştır. Köyün özellikle kartpostallara uygun manzaraları, bu yerleşim biriminin çok güzel ve muazzam görüntüsünü ortaya koymaktadır. İç açıcı ve güzel bir görüntüye sahip olan köy köyde, ikamet eden insanlar için gerçekten önemli fırsatlar ortaya koymaktadır. Her yönüyle güzel ve değerlendirilmesi gereken bir yerleşim birimi, yaşam standartları yönünden güvenerek tercih edilen bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başkan Çiftçi'den kandil mesajı Başkan Çiftçi'den kandil mesajı