Nevşehir il merkezine 23 kilometre uzaklıkta bulunan köy, Gülşehir ilçe merkezine ise 7 kilometre uzaklıktadır. 2019 sayımında 512 olan köy nüfusu, 2020 verilerine göre 504 olarak kayıtlara geçmiştir. 950 metre rakım ile ortalama bir iç Anadolu yüksekliğine sahip olan köy, görüntü itibarıyla insanları her zaman etkilenmiş ve olağanüstü güzellikleriyle farkını ortaya koymuştur.

Köyde bulunan olağanüstü zenginlikler tarihi ve doğal açıdan önemli özellikleri sembolize eder. Nevşehir ve çevresinde bulunan tüm köyler, güzel ve yaşamaya değer bir görüntüye sahiptir.

Yeşilöz Köyü Geçim Kaynakları

Yeşilöz Köyü geçim kaynakları ortalama bir iç Anadolu köyüne göre daha verimlidir. Özellikle bölgede yapılan tarım faaliyetleri çevrede bulunan verimli topraklarla birlikte çok güzel bir görüntü ortaya koymaktadır. Hem dağlık hem de düzlük arazilerin adeta harmanlanmış şeklinde karşımıza çıkan güzel köyde, cami mimarisi gerçekten estetik bir şekilde kendini göstermiştir. Tümülüs, Hüyük ve benzer geçmiş dönem kalıntıları, köy ve civarında sıkça insanların karşısına çıkmaktadır. Özellikle de 2600 yıllık bir geçmişe sahip olan ağaç, köy ile özdeşleşmiş ve bu köy halkı ağaca adeta gözü gibi bakmıştır.

Tarım ve hayvancılık konusunda köyde standart çalışmalar dikkat çekmektedir. Bununla birlikte köyün geçim kaynakları bilinçli insanların yapmış olduğu proje ve çalışmalarla çok iyi sonuç vermiştir. Bunca zaman içerisinde köy halkı, muhtar, azalar ve köyün ileri gelenleri herhangi bir sorun durumunda bir araya gelmişler ve sorunları çözmüşlerdir. İyi bir eğitim ve sağlıklı bir altyapı konusunda, köyün ilkokulu yeterli yapıya sahiptir. Gerek ilkokulun büyük bahçesi gerekse de köyün bazı yol ve sokakları parke kilit taş döşelidir. Bununla birlikte köye baktığınız zaman hem geçmiş dönemden mimari eserleri ve günümüzden örnek mimari çalışmaları görmek söz konusu olmaktadır.

Genellikle iğde, söğüt ve kavak ağacı ile oldukça sık bir yeşil doku köy ve çevresinde insanların karşısına çıkmaktadır. Elbette farklı mevsimlerde farklı bir görüntü ortaya çıkarken, köyün rengi konusunda da değişken sonuçları görmek mümkündür. İlkbahar ve yaz döneminde yemyeşil olan köy, diğer dönemlerde ağaçların yapraklarını dökmesi ve bitkilerin sararması ile başka bir görüntüye dönüşür. Yine de hem köy zenginliği hem de geçim kaynakları noktasında burada yapılan çalışmalar, bu köyün çok özel bir yerleşim birimi olmasına önemli derecede destek sağlamıştır.

Yeşilöz Köyü Gençliği Ve Gelecek Projeleri

Köyde yaşayan nüfus için en önemli konulardan biri iş ve istihdam projeleridir. Elbette tarım ve hayvancılığın yanı sıra genç nüfusu yakından ilgilendiren projeler daha büyük şehirlerde kendini göstermektedir. Özellikle sosyal güvence ve geçim avantajları konusunda, sanayi yatırımları insanlar için büyük bir değer ortaya koymaktadır. Gerekli sanayi yatırımları Nevşehir ilinde çok sık karşımıza çıkmamaktadır. Bunun yerine Nevşehir ilinin kendi imkânları ve turizm fırsatları, pek çok kişiye istihdam avantajı sağlamaktadır.

Çevre illerde ise organize ve nitelikli sanayi bölgeleri özellikle genç nüfus için iyi bir iş ve istihdam fırsatı sağlamış durumdadır. Yeşilöz Köyü, kendi doğal kaynaklarının yanı sıra özellikle misafirperver insanı ve dost canlısı ahalisi ile her zaman dikkatleri üzerine toplamıştır. Bu köye bağlı pek çok insan belli aralıklarla köyü ziyaret ederken, özellikle köyün iyi bir toparlanma noktası olduğunu da bilmek gerekir. Belli bir şekilde emeklilik düzeyine gelmiş olan insanların, tekrardan köye yerleşme isteği ise çok sık karşılaşılan bir durumdur. Gerek dışa yapılan göç gerekse de köyün içine geri dönüşler konusunda yaşanan gelişmeler, bu yerleşim biriminin ilgi çeken bir nokta olarak gözler önüne getirmiştir.

Yeşilöz Köyü Misafirperver Halkı

Dost canlısı ve misafirperver halkı ile Gülşehir Yeşilöz Köyü her zaman insanları etkilemeyi başarmıştır. Köyün doğal kaynaklarının yanı sıra, tarihi güzellikleri jeolojik özellikleri ve doğal imkânları elbette burada yaşayan veya burayı ziyaret eden insanları çok fazla etkilemiştir. Herhangi bir sebepten dolayı Yeşilöz Köyüne yolu düşen insanlar, burada kesinlikle mutlu olacaklar ve memnuniyet duyacaklardır. Sıcakkanlı, samimi ve dost canlısı Yeşilöz köy halkı, dışarıdan gelen insanların en iyi şekilde karşılayacaktır.

Paylaşım ve samimiyet konusunda Yeşilöz Köyünün gerçekten takdir edilen bir yerleşim birimi olduğunu insanlar rahatlıkla göreceklerdir. Bölgeye özgü tarım faaliyetleri ve yine bölgeye özgü yöresel lezzetlerle birlikte, Yeşilöz Köyü her zaman misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya devam edecektir. Gerek tarım araçları ve traktör bakımından olsun gerekse de ulaşım araçları bakımından olsun Yeşilöz Köyünün önemli imkânlara sahip olduğunu hatırlatmak gerekir.

Zamanında doğru yatırım yapmış olan insanlar, ulaşım ve tarım hizmetlerinde önemli başarılar elde etmiştir. Yaz gününde gölgelik çok fazla ağacın bulunduğu köy, yeşil görüntüsüne çok büyük katkı ve önemli avantajlar sağlamıştır. Gerek köydeki bahçeler ve bireysel alanlar, gerekse de köyün genelinde yemyeşil bir görüntüyü burada görmek mümkün olmuştur. Zaten köyün adına baktığınız zaman, yeşilliklerle iç içe bir yaşam alanı olduğunu hemen anlamanız mümkün olacaktır.

Başkan Çiftçi'den kandil mesajı Başkan Çiftçi'den kandil mesajı