1928 yılı kayıtlarında Yenideliler olarak bilinen köy günümüzde Yeniyaylacık olarak anılmaktadır. Gülşehir’e bağlı köylerin ortak özellikleri, bu köylerin rahat, huzurlu ve sakin yerleşim yerleri olmasıdır. Nevşehir il merkezine sadece 19 kilometre mesafede olan bu köy, Gülşehir ilçe merkezine neredeyse yürüme mesafesindedir ve sadece 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Köyün çok geniş ve güzel imkânları ön plana çıkarken, en başta köyün muhteşem manzarası dışarıdan gelen insanları büyülemiş ve gerçekten buradaki yeşilliklerle dolu olağanüstü görüntüler insanlar üzerinde önemli bir etki yaratmıştır. Kızılırmak’ın ayırdığı köy olarak bilinen bu köy, özellikle arkasında bulunan yemyeşil bahçeleri ile birlikte çok ayrıcalıklı bir yaşam alanı olarak dikkat çekmiştir. Köyün yeşil tonlarında güzel manzaraları öne çıkan özelliklerinden biridir. Manzara olarak Yeniyaylacık köyünün çok özel ve ayrıcalıklı bir yer olduğu su götürmez bir gerçektir. Ulaşımı da oldukça rahat ve konforludur. Bölgede yapılan tarihi kazı çalışmalarında pek çok fosil ortaya çıkmış, böylelikle köyün adı duyulmuştur.

Son derece kaliteli ve güvenilir bir toprağa sahip olan köyde, tarım faaliyetlerinin oldukça uygun ve makul sonuçlar vermektedir. Verimli ve bereketli topraklar, Kızılırmak nehrinin de yardımı ile birlikte oldukça önemli faaliyetlerine kolaylık sağlamıştır. Üzüm, patates, tahıl ve hububat yetiştiriciliği konusunda, bölgenin gerçekten önemli zenginlikleri burada kolaylıkla yetişmektedir. Yeniyaylacık köyü imkânları içerisinde bulunan üzüm bağları, Nevşehir’in kendine özgü yapısı ile uyumlu bir sonuç ortaya koymuştur. Patates ve kabak çekirdeği gibi önemli hububat ve ürünlerin yine bu bölgede ön plana çıktığı görülmüştür.

Yeniyaylacık Köyü Geçim Kaynakları

Yeniyaylacık köyü kalabalık nüfusu ve büyüklüğü ile dikkat çekmektedir. Bununla birlikte köyün çevresinde bulunan verimli topraklar, tarım için oldukça elverişlidir. Gerek köy içindeki bahçelerde, gerekse de köy etrafındaki arazilerde pek çok farklı ürünü yetiştirmek açısından köyün toprağı son derece elverişlidir. Tarım konusunda yapılan çalışmalarla öne çıkan köyde, bu konuda profesyonel çalışmalar ve bilinçli uygulamalar kendini göstermiştir.

Hayvancılık konusunda ise köyde önemli bir yatırım göze çarpmamaktadır. Yine de bireysel olarak kendi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen köy halkının hayvancılık girişimleri vardır. Köy halkı son yıllar içerisinde, gerek sosyal gereksinimlerini yerine getirmiş gerekse de yaptığı çalışmalarla birlikte geçim kaynakları konusunda önemli avantajlar elde etmiştir. Ulaşımın son derece kolay olduğu bu köyde, insanların huzurlu, rahat ve sağlıklı bir yaşamı hedeflediği görülmüştür. Köyün mevcut imkânları ile birlikte bu fırsatlar köy halkına önemli derecede katkı sağlamıştır.

Yeniyaylacık Köyü Gençliği Ne Yapıyor?

Gülşehir'den deprem mağdurlarına yardım Gülşehir'den deprem mağdurlarına yardım

Yeniyaylacık köyünün gençliğini özellikle istihdam arayışı içerisindedir demek yanlış olmaz. Gülşehir’e, Nevşehir’e ve Kapadokya turizm alanlarına uzak olmaması sebebiyle, köy halkının bu konuda şanslı olduğunu söylenebilir. Önemli sanayi yatırımlarının çok fazla yapılmadığı bu bölgede, turizm yatırımları umut verici sonuçlar ortaya koymuştur.

Gerek köy halkının sıcak, samimi ve dost canlısı yaklaşımları, gerekse de köyün muhteşem doğal güzellikleri ile birlikte burada yaşamayı tercih eden insanların, çok sağlıklı ve faydalı bir karar verdiğini söyleyebiliriz. Burada karşınıza çıkan güzel köy yapısı, yaşama kalitesi bakımından insanlara önemli avantajlar sağlamıştır. İstihdam açısından her ne kadar köyde kısıtlı imkânlar ortaya çıksa da özellikle köyün ulaşım konusundaki avantajlı sonuçları buradaki gençlerin önemli derecede fırsatlara ulaşmasına yardımcı olmuştur.

Yeniyaylacık Köyü Misafirperver İnsanlardır

Yeniyaylacık köyü pek çok farklı proje ve çalışması ile adını duyurmuştur. Özellikle Kızılırmak’ın ayırdığı köy olarak bilinen bu bölgede, çilek yetiştiriciliği projesi bu konuda kadınların ve yatırımcıların ne kadar akılcı yöntemler izlediğini ortaya koymuştur. Köyün verimli, bereketli toprakları, olağanüstü güzelliği ve sıcakkanlı insanları bu köye gelen insanları gerçekten olumlu şekilde etkilemektedir. Tarım ve hayvancılık gibi faaliyetlerin yanı sıra, köylülerin özellikle bir araya gelip sorun çözüme kabiliyeti her zaman takdire şayan bir görüntü oluşturmuştur.

Muhtar başta olmak üzere, azalar, köyün ileri gelenleri, hatta köyün tüm bireyleri, bu konularda yapmış olduğu çalışmalarla birlikte, köyün gelişimine önemli derecede katkı sağlamıştır. Bir yamaç köyü olarak karşımıza çıkan bu muhteşem yerleşim yeri, hem görüntüsü hem de samimi ve dost canlısı insanlarıyla birlikte kesinlikle öne çıkan bir adres konumuna gelmiştir. Samimi ve sıcakkanlı insanlar sizi en iyi şekilde ağırlar, özellikle köyün yöresel lezzetlerini ikram etmeleri bu köyü ziyaret edenlere önemli avantajlar sağlayacaktır. Oldukça lezzetli meyve yetiştiriciliği konusundaki çalışmalarla birlikte, bu köyün imkânlarından en iyi şartlarda faydalanmak ziyaretçiler için bir fırsat oluşturacaktır.