2,5-3 milyon yıl önce su ve rüzgar erozyonunun etkisiyle yumuşak volkanik kayaçların aşınması sonucu oluşan peri bacaları, kırmızı rengini ise topraktaki demirin oksitlenmesinden alıyor.

Kapadokya'daki peri bacalarına benzerliğiyle dikkat çeken Narman Peri Bacaları, Amerika'daki Colorado Grand Kanyonu'nu anımsatan kırmızı yeryüzü şekilleriyle doğaseverleri büyülüyor. Bölge, toplamda 62 kilometre uzunluğunda üç farklı vadiden oluşuyor. Erzurum'un ekoturizminin önemli destinasyonlarından biri olan kanyonda yaz aylarında çadır kampı, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları ve fotoğraf safarisi gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Milli Teleskop Sistemi DAG Yerleşkesine Kurulacak Milli Teleskop Sistemi DAG Yerleşkesine Kurulacak

Narman Peri Bacaları'nı koruma altına almak ve turizme kazandırmak amacıyla yaz aylarında çeşitli şenlikler de organize ediliyor. Kırmızı Periler Diyarı, doğal güzellikleri ve benzersiz yapısıyla her geçen gün daha fazla yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Bölgedeki peri bacaları, oluşumları bakımından Kapadokya'dan farklılık gösteriyor. Kapadokya’daki peri bacaları volkanik patlamalar sonucu oluşurken, Narman’daki peri bacaları ise akarsuların zamanla bir çökelme havzasına taşıdığı malzemelerin erozyona uğraması sonucu meydana geldi. Tortulardaki demirin Fe2O3 şeklinde oksitlenmesi ile kırmızı rengini alan bu doğa harikası, çevresindeki vadiler ve zengin flora ve fauna ile keşfedilmeyi bekliyor.

Peri bacalarının yanı başında yer alan sosyal tesis ve piknik alanı da bölgeyi ziyaret edenlere dinlenme ve eğlenme imkânı sağlıyor. Narman Peri Bacaları, Erzurum'un doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak bir destinasyon olarak öne çıkıyor.A W189094 06A W189094 01

Editör: Kapadokya Medya