Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Gaziantep İslahiye'de depremzedelerin yaşadığı konteyner kentte, Muğla Olgunlaşma Enstitüsü tarafından dikiş atölyesi çadırı açıldı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerden sonra Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde afet bölgesinde yapılacak çalışmalara yardım etmek ve eğitim faaliyetlerini yürütmek için Muğla Olgunlaşma Enstitüsü usta öğreticileri gönüllü olarak İslahiye'ye gitti.

Kurum Müdürü ve 9 usta öğreticiden oluşan ekip, İslahiye ilçesinde konteyner kentte çadır kurarak, dikiş makineleri ve malzemelerle çadırı atölyeye dönüştürdü. Burada depremzedeler için günlük kıyafetler diken usta öğreticiler, kadınlara dikiş öğreterek eğitim faaliyetleri yapıyor.

Usta öğreticiler konteyner kentte yaşayan afetzedelerin ihtiyaçlarına göre günlük 100 eşofman ve 150 parça iç çamaşır üretimi yapıyor.

''Marmaris Sahil Güvenlik Tarafından 61 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı'' ''Marmaris Sahil Güvenlik Tarafından 61 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı''

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Milli Eğitim Bakanlığı ve Muğla Valiliği koordinesinde afet bölgesinde yapılan çalışmalara destek verdiklerini ifade etti.

Enstitüden dikiş makineleri ve kumaşlarla bölgeye giden ekibin depremzedelerin günlük ihtiyaçlarını ürettiğini belirten Çay, ayrıca depremzede kadınlara da kurs verildiğini ifade etti.

10 gündür bölgede çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini ifade eden Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Mehmet Keleş ise amaçlarının üreterek iyileşmeyi sağlamak olduğunu söyledi.