Mersin'de gönüllü kadınlardan depremzede çocuklara oyuncak Mersin'de gönüllü kadınlardan depremzede çocuklara oyuncak

Vali Pehlivan, 6 Şubat'taki depremlerde hasar alan Tarsus ilçesindeki okullarda incelemeler gerçekleştirdi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin'den bilgi aldı.

Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Pehlivan, deprem hasarı sebebiyle şehir genelindeki 76 okulun boşaltıldığını belirtti.

Pehlivan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından inceleme yapılan okulların durumunun bilimsel tekniklerle analiz edildiğini söyleyerek, "Hasar tespit edilen okullarımız behemehal tahliye edildi. Hiçbir öğrencimizin eğitim öğretim hayatının kesintiye uğramaması için diğer okullara taşınması sağlandı. Hasar gören okullarımızın yerine yeni okullar inşa edeceğiz. Bu konudaki hazırlık çalışmalarımızı başlattık. Yeni okullar inşa edilene kadar prefabrik okullar, derslikler yapmak suretiyle birleştirilen ve sabah-öğlen şeklinde ikili öğretim yapılan okullarda yoğunluk giderilecektir." dedi.

Okulların durumları ve ihtiyaç duyulan yeni yatırım taleplerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından takip edildiğini ifade eden Pehlivan, şunları ekledi:

"İlimizde bakanlığımızın destekleriyle her yıl ortalama 20 civarında yeni okul inşa ediyorduk. Bu sayede bugüne kadar ilimiz genelinde okullarımızın çoğunluğu yenilenmiş durumda. Bu okullarımız depremden etkilenmedi. Bakanlığımız tarafından sağlanacak ilave desteklerle hasarlı okullarımızın yerine yeni okullar inşa ederek ilimize kazandırmış olacağız. Deprem bölgesinden gelerek ilimizde misafir edilen vatandaşlarımız içerisinden 21 bin 117 öğrencimiz eğitim öğretim hizmeti alıyor. Temel eğitim alanında 14 bin 437, mesleki eğitimde 791, ortaöğretimde 2 bin 757, özel okullarda 3 bin 121 ve özel eğitim alanında 11 öğrencimiz okullarımızda eğitim öğretim hayatına devam etmektedir."