Mersin'in Akdeniz ilçesinde bulunan merkezde el sanatları eğitimi gören 25'i çocuk sahibi 30 kadın, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen çocuklar için işe koyuldu.

Çocuklarını okula gönderip kurs merkezine giden anneler, eğitim aldıkları atölyeye gelerek depremzede çocuklar için mesai yapıyor. Kursiyerler, usta öğreticiler ile "amigurumi" tekniğiyle oyuncak örüyor.

Gruplar halinde çalışmasına devam eden kadınların ürettiği oyuncuklar, depremzede çocuklara ulaştırılacak.

Merkezin koordinatörü Fatma İlknur Şimşek, depremlerin sonrasında çocukların yaşadıklarını unutması için harekete geçtiklerini ifade etti.

Kursiyerlerin desteğiyle oyuncak üretmeye başladıklarını belirten Şimşek, şunları aktardı:

"Kimi çocuğumuz enkaz altında kaldı kimi çocuğumuz ise evinin ya da okulunun yıkıldığını gördü. Yaşadıkları travmaları atlatmaları için elimizden gelen imkanlar doğrultusunda oyuncak üretiyoruz. Mersin'de devlet kurumlarında, yurtlarda ve misafirhanelerde kalan depremzede çocuklarımızın sayılarına göre dağıtımını yapacağız. Onlar artık hepimizin çocuğu. İyilik paylaştıkça çoğalır."

Usta öğretici Elife Demir de depremden etkilenen çocukların yüzünü güldürmeye çalıştıklarını belirtti.

Zor günlerden geçtiklerini söyleyen Demir, "Herkes çok büyük travmalar yaşıyor ama çocukların bu konuda biraz daha desteğe ihtiyacının olduğunu düşündüğümüz için böyle bir yola girdik. İnşallah çocukların gözlerinde bir ışık olmayı, onları mutlu etmeyi başarırız. Yaralarımızı birlikte saracağız." dedi.

Kursiyerlerden Rukiye Alşan da bir anne olarak çocukların yaşadığı zorluklar karşısında ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Depremzede çocukların yüzlerini bir nebze olsun güldürebilmek için çaba gösterdiklerini anlatan Alşan, "Bizim de bir desteğimiz olsun istedik. Depremzede çocuklarımızın yüzleri gülsün diye oyuncak örüyoruz. Çok büyük acılar yaşadılar. Aynı acıları biz de yaşıyoruz. Biz onlara hep dua ediyoruz. Elimizden bu geldi, biz de bunu yapmaya çalışıyoruz." dedi.

AA-20230228-30434618-30434594-MERSINDE_KURSIYER_KADINLAR_DEPREMZEDE_COCUKLARA_OYUNCAK_ORUYOR-min

AA-20230228-30434618-30434595-MERSINDE_KURSIYER_KADINLAR_DEPREMZEDE_COCUKLARA_OYUNCAK_ORUYOR-min