2 yıl sonra bir ilk gerçekleştirmiş olan Merkez Bankası 150 baz puanlık faiz indirimi yaptı.

Vali Yerlikaya: Terör saldırısında yaralanan 81 kişiden 74'ü taburcu edildi Vali Yerlikaya: Terör saldırısında yaralanan 81 kişiden 74'ü taburcu edildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı Kasım 2022 için açıklandı. Geçtiğimiz yıldan bu yana faizleri düşürmek için üst üste hamle yapan Merkez Bankası bu ay faizleri beklentiler doğrultusunda 150 baz puan daha düşürerek yüzde 9 seviyesine çekti. Böylece 2020 yılı Ağustos ayından sonra ilk defa faizler tek haneye geriledi. Merkez Bankası ekim ayında faizi 150 baz puan ağustos ve eylül aylarında da ise 100 baz puan düşürmüştü. Böylelikle son dört toplantıdaki faiz indirimi 5 puanı buldu. Merkez Bankası ylıın son toplantısını 22 Aralık'ta yapacak.

Para Politikası Kurulu açıkladığı metninde yer alan bilgiye göre, "Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir" denildi. Böylece geçtiğimiz yıl başlayan indirim döngüsü son buldu.