Meksika Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından, Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı aracılığı ve Türkiye Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen yardımları taşıyan, Felipe Angeles Uluslararası Havalimanı'ndan (AIFA) kalkan uçak, Adana Havalimanı'na indi.

Kıyafet, battaniye, çadır, gıda, jeneratör, medikal ve hijyen malzemelerini taşıyan kargo uçağı, Meksika Büyükelçiliği Ticaret ve Kültür Ataşesi Mario Chaparro ile Savunma ve Hava Kuvvetleri Ataşesi Ernesto Velazquez Montoya tarafından karşılandı.

Chaparro, Meksika halkının Türkiye'deki dostları ve kardeşleriyle dayanışma içerisinde bulunduğunu ifade etti.Meydana gelen afetlerde uluslararası işbirliğinin çok önemli olduğunun altını çizeden Chaparro, Türkiye'ye yardım etmekten ve Türk halkına destek olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Chaparro, Meksika'dan gelen arama kurtarma köpeği Proteo'nun çalışmalar esnasında öldüğünü hatırlatarak, "Yardım ve destek için sosyal ağlar, e-postalar hatta el yazısıyla yazılmış mektuplar aracılığıyla pek çok kişinin teşekkürlerini aldık." dedi.

Hafsa Çakmak'ın İsyanı: Filistinli Çocukların Dramına Duyarlılık Hiçbir Yerde Çocuklar Ölmesin Hafsa Çakmak'ın İsyanı: Filistinli Çocukların Dramına Duyarlılık Hiçbir Yerde Çocuklar Ölmesin

Savunma ve Deniz Kuvvetleri Bakanlığı ile Meksika Red Cross'dan 150 kişilik arama kurtarma ekibinin, Adıyaman'da bir hafta boyunca devam eden çalışmasından sonra Türkiye'den ayrıldığını ifade eden Chaparro, sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 100 personelin, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya gibi deprem bölgelerinde görevlerini sürdürdüğünü belirtti.

Aynı zamanda Chaparro, Meksika hükümetinin ve halkının başsağlığı dileklerini iletti.

AA-20230216-30320114-30320112-MEKSIKADAN_GONDERILEN_100_TON_INSANI_YARDIM_MALZEMESI_ADANAYA_ULASTI (1)